چهلمین سال درگذشت الویس پریسلی

08 شهریور 1396
الویس پریسلی الویس پریسلی

سلطانی که هنوز حاکم قلب‌هاست

الویس پریسلی، ملقب به «سلطان راک‌اند رول» الهام‌بخش چندین نسل از هنرمندان و آدم‌های عادی بوده است. باگذشت ۴۰ سال از درگذشت الویس، هنوز هم طرفدارانش هرسال یاد او را نه‌تنها در آمریکا بلکه در سراسر جهان گرامی می‌دارند.

الویس در شهر کوچکی در ایالت می‌سی‌سی‌پی به نام توپلو متولد شد. وقتی ۱۳ ساله بود، همراه با خانواده‌اش به شهر ممفیس در ایالت تنسی مهاجرت کرد. در سال ۱۹۵۴ او در استودیوی یک شرکت معروف ضبط موسیقی به اسم «سان رکوردز» نخستین آهنگش را ضبط کرد. دو سال بعد اما با ترانه «هتل دل‌شکستگان» (Heartbreak Hotel) نام الویس بر سر زبان‌ها افتاد.

در ۱۶ اوت ۱۹۷۷ الویس در ویلای «گریس‌لند» درگذشت. بعد از کاخ سفید، این ویلا پربازدیدی‌ترین اقامتگاه تاریخی آمریکا به شمار می‌رود. مجموعه حقوقی «الویس پریسلی انترپرایز» در کنار اداره تمامی اموال به‌جای مانده از الویس، مسئولیت مدیریت این ملک را هم بر عهده دارد که از این راه سالانه میلیون‌ها دلار درآمد کسب می‌کند.

الویس دوران سربازی‌اش را در فاصله سال‌های ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۰ در شهر فریدبرگ آلمان سپری کرد. او به‌جای اقامت در پادگان مثل همه هم‌دوره‌ای‌هایش، همراه با مادربزرگ، پدر و دو محافظ شخصی‌اش در هتلی در باد ناوهایم، در نزدیکی فریدبرگ اقامت داشت. اینک در همین هتل مسافران می‌توانند شبی را در «اتاق الویس» سپری کنند.

از دوران اقامت الویس در آلمان به‌قدر کافی یادگاری به‌جای مانده است. در سال ۲۰۱۱ سه مجموعه‌دار ازجمله آندریاس شرودر موزه‌ای را به نام «موزه الویس» در دوسلدورف تأسیس کردند. این موزه بزرگ‌ترین گنجینه یادگارهای الویس در خارج از آمریکا به شمار می‌رود. بیش از ۶۰۰ شیء که خیلی از آن‌ها متعلق به دوران اقامت الویس در آلمان هستند، در این موزه به منظر تماشا گذاشته‌شده‌اند.

هرچند الویس در دوران سربازی اجازه اجرا روی صحنه را نداشت، اما بااین‌حال «سلطان راک‌اند رول» در بین همه به شین و پاشوهای اجباری سربازی وقت برای بزرگ‌ترین سرگرمی‌اش یعنی موسیقی پیدا می‌کرد. او هر دو ترانه محبوب «یک‌شب» (One Night) و « ابلهی چون من» (Fool Such as I) را در آن زمان نوشت.

الویس زمانی که در آلمان بود، با پریسیلا بیولیو، دختر یکی از فرمانده‌های آمریکایی مستقر در آلمان آشنا شد. پریسیلا به هنگام آشنایی‌اش با این ستاره پرطرفدار تنها ۱۴ سال داشت. در سال ۱۹۶۷ الویس و پریسیلا در هتل علاءالدین در لاس‌وگاس با یکدیگر پیوند زناشویی بستند. الویس در دوران تأهل رابطه‌های عاشقانه متعددی با زنان دیگر داشت. ازدواج او و پریسیلا در سال ۱۹۷۳ به طلاق انجامید.

میراث الویس امروزه نیز در گوشه و کنار جهان ارج نهاده می‌شود. هرسال در شهر باد ناوهایم جشنواره‌ای به نام European Elvis Festival با حضور بسیاری از هواداران درحالی‌که خودشان را به شکل و شمایل الویس درآورده‌اند، برگزار می‌شود. در ۳۸ کشور جهان کلوب طرفداران الویس رسماً ثبت‌شده است. در سال ۱۹۷۸ شهر گرانادا در اسپانیا تمبری مزین به چهره الویس منتشر کرد. آلمانی‌ها ده سال بعد تمبر الویس را عرضه کردند.

طبق یک افسانه، بعدازآنکه شلوار الویس یک‌بار روی صحنه جر خورد، تصمیم گرفت از آن به بعد لباس سرهمی تن کند. دلیل این نوع پوشش هر چه که باشد، لباس سرهمی را به مد روز آن زمان بدل کرد. این مغازه در چارلزتاون در ایالت ایندیانا مدل‌های متنوع سرهمی‌های الویس را عرضه می‌کند که بسیار به مدل اصلی شباهت دارند. هواداران برای دریافت سفارش‌هایشان از این مغازه باید ۱۴ تا ۱۶ هفته انتظار بکشند.

الویس نه‌تنها الهام‌بخش آدم‌های معمولی، بلکه الهام‌بخش چندین نسل از فیلم‌سازان و خواننده‌ها بود؛ اما خود الویس از چه کسی الگو می‌گرفت؟ او در زمان حیات فاش کرده بود که آثار خواهر رزتا تارپ، گیتاریست و خواننده موسیقی جاز و گاسپل (موسیقی مذهبی) را تحسین می‌کند. او همین‌طور جیمز دین، یکی از ستارگان جاودان هالیوود را «یک نابغه» توصیف کرده بود.

طرفداران الویس هرسال در روز ۱۶ اوت با روشن کردن شمع در مقابل ویلای «گریس‌لند» یاد این خواننده اسطوره‌ای را گرامی می‌دارند. در سال ۲۰۱۲ به مناسبت سی‌وپنجمین سال‌مرگ الویس پریسلی ۷۵ هزار نفر از سراسر جهان به گریس‌لند رفتند تا نشان دهند هرچند الویس از درگذشت الویس چند دهه می‌گذرد، اما یاد او هیچ‌گاه از ذهن‌ها نخواهد رفت.

 

آخرین ویرایش در %ق ظ، %08 %326 %1396 ساعت %11:%شهریور