همه‌ی آنچه باید درباره کلاب‌ هاوس بدانید!

25 اسفند 1399

چطور می‌توان دعوت‌نامه‌ کلاب‌ هاوس را گرفت؟

حسین تقی پور

سلیس: کلاب هاوس، شبکه اجتماعی جدیدی است که هنوز یک سال از آن عمر آن نگذشته آوازه‌اش جهان را فراگرفته و در ایران نیاز به‌صورت گسترده موردتوجه کاربران مختلف قرارگرفته است.

عملکرد کلاب هاوس بر بستر صوت است و هم‌اکنون برای سیستم‌های عامل آیفون و اندروید قابل‌نصب و اجراست.

در ادامه بیشتر با این اپلیکیشن آشنا می‌شویم.

چیزی که کلاب‌ هاوس را متفاوت می‌کند نبود متن، عکس و ویدیو است - این اپلیکیشن صرفاً صوتی است.

چرا باید برایم مهم باشد؟

موج آن سراسر دنیا را درنوردیده است، از ایالات‌متحده (محل تولد این اپلیکیشن) تا چین، برزیل و ترکیه. هر جا که باشید، به‌احتمال‌زیاد خبرش به‌زودی به گوشتان می‌رسد.

بعضی از ثروتمندترین و معروف‌ترین افراد دنیا همین حالا هم از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند - غول‌های فناوری مثل ایلان ماسک و مارک زاکربرگ؛ رپرهایی مثل دریک و کانیه وست؛ و ستاره تلویزیونی آپرا وینفری. معلوم بود که این‌همه تبلیغات و محبوبیت با خودش پول هم می‌آورد - روزنامه فایننشال تایمز می‌گوید سرمایه‌گذاران خطرپذیر همین حالا کلاب ‌هاوس را بیش از ۱ میلیارد دلار ارزش‌گذاری کرده‌اند.

این پول زیادی است، آن هم برای اپلیکیشنی که در حال حاضر هیچ راهی برای کسب درآمد ندارد.

این اپلیکیشن مکالمات را ضبط نمی‌کند و نمی‌توانید بعداً آن‌ها را گوش دهید، برای همین باید به‌طور زنده مسائل را دنبال کنید.

کلاب ‌هاوس چگونه کار می‌کند؟

چیزی که کلاب‌ هاوس را متفاوت می‌کند نبود متن، عکس و ویدیو است - این اپلیکیشن صرفاً صوتی است. همچنین، همه‌چیز زنده و هم‌زمان اتفاق می‌افتاد. شما می‌توانید خودتان یک اتاق مجازی ایجاد کنید یا به اتاقی بپیوندید که دیگران دارند در آن صحبت می‌کنند. معمولاً فقط تعداد مشخصی از افراد می‌توانند صحبت کنند و بقیه فقط می‌توانند گوش دهند؛ اما می‌توانید دستتان را بالا ببرید و اجازه حرف زدن بگیرید.

نکته دیگر این است که این اپلیکیشن مکالمات را ضبط نمی‌کند و نمی‌توانید بعداً آن‌ها را گوش دهید، برای همین باید به‌طور زنده مسائل را دنبال کنید. اگر به موضوعات مشخصی علاقه دارید و نمی‌خواهید گفت‌وگوها را از دست بدهید، می‌توانید هنگام عضویت موضوعات موردعلاقه خود را انتخاب کنید و اپلیکیشن وقتی مردم درباره این موضوعات صحبت می‌کنند به شما خبر می‌دهد.

کلاب ‌هاوس در حال حاضر دعوتی است.

چه چیزی جذابش می‌کند؟

قالب صرفاً صوتی آن این حس را ایجاد می‌کند که انگار دارید به یک پادکست یا گفت‌وگوی رادیویی گوش می‌دهید.

در این حال، ایلان ماسک عقیده دارد که مانع از «تعویض متن» نیز می‌شود که به گفته او «ذهن را ویران می‌کند». تا جایی که ما فهمیدیم، منظور او از این کلاف درهم‌تنیده این است که «می‌توان روی یک موضوع تمرکز کرد چون خوراک خبری وجود ندارد که هر ۱۰ ثانیه یک‌بار با عکس گربه به‌روز شود و حواستان را پرت کند.»

و بااینکه بسیاری از مردم از این اپلیکیشن فقط برای صحبت کردن با دوستانشان استفاده می‌کنند، حضور فرد سرشناسی مانند ماسک به این معنی است که شما می‌توانید به حرف‌های شخصیت‌های برجسته و تأثیرگذار گوش کنید، انگار که با آن‌ها در یک اتاق نشسته‌اید و گپ می‌زنید.

چه جالب... می‌تونم دانلودش کنم؟

کلاب ‌هاوس در حال حاضر دعوتی است. باید منتظر بمانید تا کسی شما را برای عضو شدن در این اپلیکیشن دعوت کند - و کاربران فعلی در ابتدا می‌توانند دو نفر را دعوت کنند. شاید فیسبوک حالا غولی بین‌المللی با بیش از ۱.۵ میلیارد کاربر باشد، اما این شبکه اجتماعی هم در ابتدا تنها برای چند هزار نفر که در دانشگاه‌های سرشناس آمریکا درس می‌خواندند قابل‌دسترسی بود. حتی ابزار روزمره‌ای مانند جی‌میل هم در ابتدا دعوتی بود تا این‌که جهانی شد و حالا بیش از ۱.۵ میلیارد نفر از آن استفاده می‌کنند.

نقطه‌ضعفی هم دارد؟

ظرفیت اتاق‌های گفت‌وگوی مجازی این اپلیکیشن ۵ هزار نفر است، لذا اگر فرد بسیار محبوبی در حال حرف زدن باشد شاید جا برای گوش دادن به حرف‌هایش پیدا نشود. همچنین، مثل تمام شبکه‌های اجتماعی تاریخ، پرسش‌هایی نیز راجع به حریم خصوصی مطرح است. این اپلیکیشن تمام مکالمات را «صرفاً برای بررسی حوادث احتمالی» موقتاً ضبط می‌کند و بعد از مدتی هم پاک می‌کند؛ اما کلاب‌ هاوس است که تصمیم می‌گیرد این مکالمات برای چه مدت نگه‌داشته می‌شوند و مردم هم از این‌که شرایط و مقررات به کاربران اجازه ضبط مکالمات خودشان را نمی‌دهد شکایت دارند.

فعالان این حوزه درعین‌حال از دسترسی این اپلیکیشن به دفترچه تلفن کاربران ابراز نگرانی کرده‌اند.

این اپلیکیشن تمام مکالمات را «صرفاً برای بررسی حوادث احتمالی» موقتاً ضبط می‌کند و بعد از مدتی هم پاک می‌کند.

آیا می‌تواند دنیا را فتح کند؟

ممکن است. کلاب ‌هاوس در حال حاضر تنها ۲ میلیون کاربر فعال دارد، اما رشد آن در پی راه‌اندازی در سال ۲۰۲۰ بسیار سریع بوده است؛ اما شبکه‌های اجتماعی کسب‌وکار ساده‌ای نیستند و کلاب ‌هاوس در نگاه اول به نظر می‌رسد که صرفاً یک ایده خوب است که فناوری اختصاصی جالبی پشتش نیست. لذا رقیبان خیلی راحت می‌توانند آن را کپی کنند، مشکلی که اسنپ‌چت به‌خوبی با آن آشنا است. کلک ارسال عکس‌ها و ویدیوهایی که بعد از مدتی ناپدید می‌شدند به طرز بی‌رحمانه‌ای توسط اینستاگرام کپی‌برداری شد و رشد اسنپ‌چت به میزان قابل‌توجهی کند شد؛ اما قالب صرفاً صوتی کلاب‌ هاوس در بین تقریباً تمامی شبکه‌های اجتماعی بی‌نظیر است و شاید به همین خاطر دنیا را فتح کند.