معرفی برگزیدگان هفتاد و یکمین جشنواره لوکارنو 2018

23 مرداد 1397

هفتادویکمین دوره از جشنواره سینمایی لوکارنو شامگاه شنبه (۱۱ اوت / ۲۰ مرداد) با اعلام برندگان به کار خود پایان داد. فستیوال لوکارنو که از سال ۱۹۴۶ به این‌سو هر سال در بخش ایتالیایی زبان سوئیس برگزار می‌شود، پس از جشنواره‌های کن، ونیز و برلین، چهارمین جشنواره مهم سینمایی در جهان به شمار می‌رود.

شکار یوزپلنگ طلایی

یوزپلنگ طلایی، مهم‌ترین جایزه جشنواره لوکارنو به فیلم «سرزمین خیالی»، ساختهٔ «یئو سیه هوا»، کارگردان اهل سنگاپور رسید. او درزمینهٔ فیلم‌نامه‌نویسی و تهیه‌کنندگی نیز فعالیت دارد. «سرزمین خیالی» داستان یک کارگر ساختمانی است که به‌تنهایی از چین آمده. او در زمین‌های سنگاپور گم‌شده و یک مأمور پلیس که دچار بی‌خوابی است، می‌کوشد از ماجرای پشت این زمین‌ها و حکایت این مهاجر پرده بردارد. این فیلم ازجمله به کار در دنیای مدرن و استثمار کارگران می‌پردازد.

بهترین بازیگر زن

جایزه بهترین بازیگر زن در این دوره از فستیوال لوکارنو را آندرا گوتی به خاطر نقش‌آفرینی در فیلم «آلیس تی» دریافت کرد. برنده شدن این بازیگر اهل رومانی برای بسیاری‌ها از تماشاگران فستیوال غافلگیرکننده بود و انتظار می‌رفت که ستارگانی چون مری کی پلیس و داملا سونمز این جایزه را دریافت کنند. این فیلم را رادو مونتین، فیلم‌ساز اهل رومانی کارگردانی کرده است.

بهترین بازیگر مرد

کی جوبونگ، هنرپیشهٔ کره‌ای نیز به خاطر درخشش در فیلم «هتل کنار رودخانه» جایزه یوزپلنگ نقره‌ای را به عنوان بهترین بازیگر مرد به دست آورد. «هتل کنار رودخانه» که آن را هونگ سانگ‌سو از کره جنوبی کارگردانی کرده، در جشنواره فیلم لوکارنو با استقبال تماشاگران و منتقدان روبرو شد و حتی شانس خوبی برای کسب جایزه یوزپلنگ طلایی داشت.

بهترین کارگردانی

جایزه یوزپلنگ نقره‌ای بهترین کارگردانی در هفتادویکمین دوره از جشنواره لوکارنو به دومینگا سوتومایور، فیلم‌ساز شیلیایی رسید. او با تازه‌ترین اثر خود، «برای جوان مردن دیگر دیر شده است»، به لوکارنو آمده بود. داستان این فیلم در سال ۱۹۹۰ می‌گذرد؛ دورانی که دموکراسی به شیلی بازگشته است.

موفقیتی برای سینمای آلمان

جشنواره لوکارنو افزون بر بخش اصلی، یک بخش رقابتی فرعی تحت عنوان «سینماگران زمان حال» را نیز در برمی‌گیرد که در آن فیلم‌های تجربی و غالباً کارهای اول کارگردان‌های جوان به نمایش درمی‌آید. برندهٔ این دوره اوا تروبیش، کارگردان جوان آلمانی بود که با فیلم «همه چیز روبه‌راه است» در لوکارنو حضور یافته بود. او که در روزهای برگزاری فستیوال لوکارنو تولد ۳۵ سالگی خود را جشن گرفت، شگفتی خود را از برنده شدن این جایزه ابراز کرد و آن را تأیید بر یک کار تیمی موفق دانست.

جایزه ویژه تماشاگران

یکی از افتخارات مهم جشنواره لوکارنو، جایزه ویژه تماشاگران است که خارج از بخش رقابتی اهدا می‌شود. این جایزه این بار به فیلم «بلکککمنزمن»، تازه‌ترین ساخته اسپایک لی کارگردان آمریکایی رسید. این فیلم داستان یک افسر پلیس آمریکایی آفریقایی را روایت می‌کند که در دهه ۱۹۷۰ میلادی توانست به گروه نژادپرست «کوکلاکس کلان» نفوذ کند. این فیلم یکی از نامزدهای نخل طلایی جشنواره ۲۰۱۸ کن بود، اما درنهایت جایزه ویژه داوران فستیوال کن را دریافت کرد.

سینمای ایران

حضور ایران در جشنواره لوکارنو درگذشته با موفقیت‌های مهمی همراه بوده؛ ناصر تقوایی، عباس کیارستمی، جعفر پناهی، ترانه علیدوستی و سامان سالور از چهره‌های سینمای ایران هستند که در دهه‌های گذشته جوایزی از این جشنواره دریافت کردند. در این دوره مستند «زنانی با گوشواره‌های باروتی»، مستندی از رضا فرهمند به عنوان تنها نماینده ایران حضور داشت. این فیلم به اردوگاه زنان داعشی می‌پردازد.

جشنواره‌ای رو باز

یکی از ویژگی‌های بارز جشنواره لوکارنو شیوه نمایش فیلم‌هاست که در فضای باز و روی پرده بزرگ انجام می‌گیرد و حدود ۸ هزار تماشاگر می‌توانند هر بار به دیدن یک فیلم بنشینند. برنامه‌های جشنواره بین‌المللی فیلم لوکارنو نیز هر سال همراه است با مروری بر آثار، پنل‌های گفت‌وگو، سمینار و میهمانی‌هایی با حضور ستارگان سرشناس سینما.