نمایش تابلوی جدیدی از رامبراند نقاش مشهور هلندی

تابلوی جدیدی از «رامبراند» نقاش مشهور هلندی در موزه هرمیتاژ در شهر آمستردام به نمایش در آمد، این اثر چندی پیش توسط یک دلال هنری کشف شد.

«یان سیکس» این تابلو را در کاتالوگ فروش یکی از حراج خانه‌های شهر لندن مشاهده کرد، پرتره مردی با موهای نارنجی که هیچ تاریخ و امضایی نداشت. به گفته مدیران حراج خانه، این تابلو با عنوان «پرتره مرد جوان» توسط یکی از دوستان رامبراند حدود سال ۱۶۳۴ میلادی کشیده شده بود. یان سیکس که از شباهت حیرت‌انگیز این تابلو با آثار رامبراند تعجب کرده بود بلافاصله به لندن رفت و با کمک مالی یک سرمایه‌گذار ناشناس این نقاشی را به مبلغ ۱۸۵ هزار دلار خرید. او در ماه‌های اخیر با اساتید بسیاری تماس گرفت و آن‌ها پس از بررسی شواهد و مدارک موجود درنهایت اصالت این اثر را تأیید کردند. مهم‌ترین مرحله این فرآیند طولانی آزمایش اشعه ایکس روی رنگ‌های تابلو بود که در لابراتوارهای پیشرفته و تحت نظر کارشناسان مستقل صورت گرفت.

این نخستین نقاشی رامبراند است که از سال ۱۹۷۴ کشف می‌شود و به همین دلیل خبر مهمی در محافل هنری محسوب می‌شود. یان سیکس علاقه زیادی به زندگی رامبراند دارد و آثارش را به خوبی می‌شناسد، به گفته او این نقاش هلندی پرتره یکی از اجدادش را که در قرن هفدهم شهردار آمستردام بوده نیز کشیده است. مهم‌ترین عاملی که باعث جلب توجهیان سیکس به این نقاشی شد، لباسی است که این مرد جوان بر تن دارد چراکه این پوشاک فقط در دوره کوتاهی در آمستردام متداول بود، یعنی هنگامی‌که رامبراند در این شهر زندگی می‌کرد. ظاهراً این پرتره بخشی از یک نقاشی بزرگ بوده که به دلایل نامشخصی جداشده، به گفته یان سیکس، رامبراند این اثر را در اواخر دهه بیست زندگی کشیده است.

نقاشی «پرتره مرد جوان» به مدت یک ماه در موزه هرمیتاژ به نمایش درمی‌آید و احتمالاً در آینده نزدیک فروخته می‌شود. 

آخرین ویرایش در %ب ظ، %23 %577 %1397 ساعت %17:%مرداد