همه ی آنچه باید درباره زندگی ترامپ بدانید!

اسرار زندگی خصوصی ترامپ در کتاب «مری ترامپ»

سلیس: مری ترامپ، دختر برادر بزرگ‌تر دونالد ترامپ در دیباچه کتاب «بسیار گفته شده اما هنوز کافی نیست: چگونه خانواده من خطرناک‌ترین مرد جهان را پدید آورد» می‌نویسد: «رسانه‌ها به این نکته توجه نکردند که حتی یک نفر از خانواده دونالد، به‌جز فرزندانش، داماد و همسر فعلی‌اش در دوران مبارزات انتخاباتی کلمه‌ای در حمایت از او نگفتند. معنایش این نبود که نظری ندارند.»

کتاب مری ال ترامپ  توسط انتشارات  سایمون و شوستر از چهاردهم ژوئیه سال ۲۰۲۰ (۲۴ تیرماه  ۱۳۹۹) روانه  بازار شد و در نخستین روز انتشار نزدیک به یک میلیون نسخه به فروش رفت. این کتاب جنجال‌برانگیز حاوی جزییاتی از زندگی خصوصی و خانوادگی دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس‌جمهوری آمریکاست.

مری ترامپ که روانشناس بالینی است، در این کتاب عمویش را مردی خودشیفته (درواقع به لحاظ بالینی، نارسیست) و تهدیدی برای هر آمریکایی توصیف می‌کند.در ادامه بخش‌هایی از جزئیات مطرح‌شده در این کتاب را مرور می‌کنیم.

مری، ترامپ بزرگ را ازنظر روانشناسی سوسیوپت (اجتماع ستیز) می‌داند و معتقد است او به‌سلامت روان فرزندانش صدمه زده است.

متقلب دانشگاهی

مری ادعا می‌کند که عمویش به دوستی مبلغی پرداخت کرده تا به‌جای او امتحان ست SAT را بدهد. (آزمون SAT یک، امتحان استاندارد برای گرفتن پذیرش در دانشگاه است)، مری می‌گوید ترامپ نگران آن بوده که نتواند نمره لازم را کسب کند و پذیرشش در دانشگاه با مشکل مواجه شود. «او یک بچه باهوش را که شهرت داشت در امتحان‌ها نمره خوب می‌آورد برای‌ این‌که به‌جایش امتحان دهد استخدام کرد. دونالد که هیچ‌وقت ازنظر پول نقد در مضیقه نبود، به رفیقش پول خوبی داد.»

دونالد ترامپ تحصیلاتش را از دانشگاه فوردهام در شهر نیویورک آغاز کرد، اما بعد خود را به مدرسه بیزینس وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا منتقل کرد. ترامپ در مصاحبه‌هایش بارها به تحصیل در مدرسه  وارتون مباهات کرده و از آن به‌عنوان بهترین مدرسه جهان که مخصوص فوق نابغه‌هاست، یادکرده است.

کاخ سفید این ادعا را که رئیس‌جمهوری در امتحان ورودی دانشگاه تقلب کرده، رد کرده است.

 بیشتر بخوانید:

آیا روزنامه‌نگاران باعث سقوط ترامپ می‌شوند؟

چرا ترامپ، توئیت‌بازترین رئیس‌جمهوری دنیاست؟

«ترس: ترامپ در کاخ سفید»

روز تولد کله زرد توئیتری: دونالد ترامپ

 فراتر از خودشیفتگی

مری ترامپ در این کتاب می‌گوید که برای عمویش هیچ‌وقت هیچ‌چیز کافی نیست و تمام خصوصیات یک فرد خودشیفته را دارد. مری ترامپ  ۵۵ ساله که دکترای روانشناسی بالینی دارد می‌نویسد: «این بسیار فراتر از یک مورد نارسیسیم عادی است»، «ترامپ نه‌تنها ضعیف است بلکه خودپسندی و غروری  شکننده دارد  که هرلحظه باید او را راضی کرد، زیرا که در اعماق وجودش می‌داند که آن کسی که ادعا می‌کند نیست.»

رفتار نابهنجار» دونالد از فرهنگ معاملات ملکی ناشی می‌شود که مردم را «به‌صورت پول» می‌بیند و «کلک زدن را به‌عنوان روش زندگی»

خاطراتی از پدربزرگ و رابطه دونالد با پدر

مری ترامپ دختر فرد ترامپ جونیور (برادر دونالد) و نوه فرد ترامپ سنیور (پدر ترامپ) است. تخصص او در روانشناسی قربانیان تعقیب بیمارگونه (استاکینگ) و شیزوفرنی است. فرد ترامپ جونیور، پدر مری، سال ۱۹۸۱  در سن ۴۲ سالگی براثر حمله قلبی ناشی از اعتیاد به الکل  درگذشت. پس از مرگ پدر مری و برادرش (فرد سوم) به دادگاه شکایت بردند و مدعی شدند پدربزرگشان که از زوال عقل رنج می‌برد تحت تأثیر دیگر فرزندان (دونالد، مری آن و رابرت) حق ارث آن‌ها را درست نداده است.

مری، ترامپ بزرگ را ازنظر روانشناسی سوسیوپت (اجتماع ستیز) می‌داند و معتقد است او به‌سلامت روان فرزندانش صدمه زده است. مری، فرد ترامپ سنیور را مردی به‌شدت خشن نسبت به پسر ارشدش (فرد جونیور،‌ پدر خود مری) توصیف می‌کند. قرار بوده فرد کنترل کسب‌وکار معاملات املاکش را در دست گیرد اما با اعتیادش به الکل و مرگ زودهنگام نهایتاً این مسئولیت به فرزند پسر دومش (دونالد) سپرده می‌شود، اما از این انتخاب شادمان نبوده است.

ترامپ نه‌تنها ضعیف است بلکه خودپسندی و غروری شکننده دارد.

کاخ سفید این ادعا را کاملاً رد کرده و گفته است که روابط دونالد ترامپ و پدرش بسیار گرم و خوب بوده است.

مری معتقد است رفتار پدر ترامپ از رئیس‌جمهوری فعالی ایالات‌متحده در بزرگ‌سالی شخصیتی قلدرمآب و ستیزه‌جو ساخته تا نقابی باشد بر ضعیف‌های شخصیتی درونش.

مری، فرد ترامپ سنیور را دلیل اصلی آنچه او اختلال خانوادگی ترامپ خوانده، عنوان می‌کند و می‌گوید: «فرد با محدود کردن دسترسی دونالد به احساسات درونی‌اش و غیرقابل‌قبول دانستن آن‌ها، درک پسرش از جهان را از مسیر درست منحرف کرد و به توانایی‌اش برای زندگی در این جهان صدمه زد.» او می‌گوید که ازنظر پدربزرگش نرمش و انعطاف و عذرخواهی بابت خطا غیرقابل‌تصور بود.

در این کتاب مری همچنین به شرح موقعیت دونالد ترامپ در دنیای بسیار ثروتمند و پرآوازه امپراتوری معاملات املاک نیویورک پرداخته و نقش آن را در شکل گرفتن شخصیت ترامپ تحلیل کرده است. مری ترامپ می‌گوید که «رفتار نابهنجار» دونالد از فرهنگ معاملات ملکی ناشی می‌شود که مردم را «به‌صورت پول» می‌بیند و «کلک زدن را به‌عنوان روش زندگی».

مشکل با زنان

مری می‌نویسد که عمویش از او خواسته بود تا کتابی به اسم ترامپ با عنوان «هنر بازگشت» بنویسد. او برای محتوای کتاب زنانی را که دعوت او برای رابطه و مصاحبت را رد کرده بودند، زنانی زشت و بد و چاق و شلخته تصویر می‌کرد. مری البته بعدها اخراج شد و آن‌گونه که مدعی است هرگز هم دستمزدی دریافت نکرد.

مری و اظهارنامه مالیاتی ترامپ

خانم ترامپ در کتابش فاش می‌کند که مدارک مالیاتی ترامپ را او در اختیار روزنامه نیویورک‌تایمز قرار داده بود. نیویورک‌تایمز براساس این مدارک یک مقاله تحقیقی ۱۴ هزارکلمه‌ای منتشر کرد. این مقاله در مورد اظهارنامه مشکوک مالیاتی ترامپ در سال‌های دهه ۱۹۹۰ بود. مری ترامپ لحظه‌ای را که  ۱۹ جعبه حاوی مدارک و اسناد قانونی در مورد ترامپ را به خبرنگاران داد، لحظه‌ای شاد توصیف می‌کند.

بدون هیچ پرنسیب و اصولی

مری ادعا می‌کند که در آغاز مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری ترامپ، مری آن ترامپ بری ــ خواهر رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده ــ که یک قاضی بازنشسته دادگاه فرجام‌خواهی فدرال است، در رابطه با مناسب بودن دونالد برای مقام ریاست جمهوری تردید جدی داشت. او جمله‌ای را که از عمه‌اش هنگام صرف ناهار خانوادگی سال ۲۰۱۵ شنیده بود، نقل می‌کند و به نقل از مری آن می‌نویسد: «او یک دلقک است؛ چنین چیزی هرگز اتفاق نمی‌افتد.»

مری آن همچنین به‌طور خاص از حمایت مسیحیان پیروی کلیسای تبشیری از ترامپ شگفت‌زده بوده و گفته است: «دونالد  تنها وقتی به کلیسا می‌رفته که دوربین آنجا بوده»، «شگفت‌آوراست، اما  همه این‌‌ها به خاطر پایگاهش است. او هیچ پرنسیبی ندارد، هیچ!»

کریسمس با ترامپ

مری در بخشی از این کتاب به خاطرات کریسمس با دونالد پرداخته  و به هدایای نه‌چندان دست و دلبازانه کریسمس ترامپ اشاره می‌کند. یک سال ایوانا و دونالد به‌عنوان هدیه کریسمس به مری لنگه‌کفشی می‌دهند که داخلش آب‌نبات بوده. یا سال ۱۹۷۷ وقتی ۱۲ سال داشته یک بسته لباس‌زیر ۱۲ دلاری و برادرش یک سررسید جلد چرمی که تاریخ آن مال دو سال پیش بوده از ترامپ و ایوانا (همسر اولش) هدیه می‌گیرند.

کمی بعد مری یک سبد هدیه دریافت می‌کند که در آن زیتون و سالامی بوده با  یک جای خالی دربسته که احتمالاً حاوی خاویار بوده و پیش از فرستادن برای مری از داخل سبد هدیه درآورده شده بود!

«دونالد، راه پدربزرگ من را پیش‌گرفته و با همدستی و سکوت و بی‌عملی خواهر و برادرش، زندگی پدر من را نابود کردند.»

تاریخ انتشار

این کتاب ابتدا قرار بود روز یازدهم اوت منتشر شود، اما به دنبال پیش‌فروش خارج از انتظار کتاب در سایت آمازون، سایمون و شوستر تصمیم گرفت تاریخ انتشار را جلوتر بیندازد و روز ۲۸ ژوئیه  را در نظر گرفت.  اما اوایل ماه ژوئیه  ناشر اعلام کرد به دلیل استقبال بی‌سابقه و تقاضای زیاد انتشار کتاب را به چهاردهم ژوئیه تغییر می‌دهد. از این انتشارات به‌تازگی  کتاب «اتاقی که در آن اتفاق افتاد» نوشته جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید منتشرشده است.

خانواده ترامپ پیش‌ازاین خواسته بودند مانع انتشار این کتاب شود، اما شکایت حقوقی‌شان راه به‌جایی نبرد. کایلی مکانانی، سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سؤال خبرنگاران در مورد این کتاب گفت: «من این کتاب را هنوز ندیده‌ام، اما سراسر دروغ است»

تعدادی از کسانی که در دولت ترامپ در این تقریباً ۴ سال خدمت کرده‌اند، پس از اخراج یا استعفا دست به نگارش خاطرات خود زده‌اند، مری ترامپ اما نخستین عضو خانواده ترامپ است که کتابی در مورد دونالد ترامپ منتشر می‌کند.

مری ترامپ در مورد دلیل نگارش این کتاب چنین گفته است: «دونالد، راه پدربزرگ من را پیش‌گرفته و با همدستی و سکوت و بی‌عملی خواهر و برادرش، زندگی پدر من را نابود کردند. من نمی‌توانم بگذارم که او کشورم را نابود کند.»