مرگ، فرصت ساخت دو فیلم را از استنلی کوبریک گرفت

04 خرداد 1395

 استنلی کوبریک در سال‌های پایانی زندگی برای ساخت نخستین فیلم کودکان و دومین فیلم جنگ‌جهانی دوم خود برنامه‌ریزی می‌کرد.

 سلیس: به نوشته گاردین، امیلیو دی‌الساندرو دستیار شخصی مورد اعتماد کوبریک که بیش از 30 سال او را همراهی می‌کرد، به گاردین گفت که این کارگردان پیش از مرگ قصد ساخت فیلم پینوکیو و فیلمی درباره نبرد مونته کاسینو را داشت. دی‌الساندرو گفت: «استنلی علاقه‌مند بود که فیلمی درباره داستان پینوکیو بسازد. او مرا مامور کرد که کتاب‌هایی ایتالیایی درباره این داستان گردآوری کنم. از آنجا که پیش از آن فیلم‌های بسیاری با اقتباس از این داستان ساخته شده‌اند، او قصد داشت که داستان را به شیوه خودش روایت کند. کوبریک در این باره می‌گفت : "خیلی خوب می‌شود اگر با ساخت این فیلم لبخند را به لب‌ کودکان بیاورم و آن‌ها را خوشحال کنم."»

علاقۀ کوبریک به خانواده یکی از نکاتی است که دی‌الساندرو بر آن تاکید دارد. او قصد ساخت فیلمی را داشت که نوه‌هایش از دیدن آن لذت ببرند. کوبریک تاکید داشت که این پروژه متفاوت از پروژه «ای.آی هوش مصنوعی» است.«ای‌.آی هوش مصنوعی» نسخه رباتی پینوکیو است که کوبریک مدت‌ها برنامه ساخت آن را در سر داشت و در نهایت کار ساخت آن را به استیون اسپیلبرگ سپرد.

یکی دیگر از فیلم‌هایی که مرگ فرصت ساختش را از کوبریک گرفت، ساخت فیلمی درباره نبرد مونته‌کاسینو در طول جنگ‌جهانی دوم بود. کوهستان مونته کاسینو یکی از خطوط دفاعی آلمان نازی بود. نبرد مونته کریستو در جریان حمله ارتش متفقین به خاک ایتالیا به قصد از میان بردن رژیم فاشیستی روی داد و یکی از خونبارترین نبردها از زمان جنگ‌جهانی اول بود.کوبریک کارگردان یکی از بهترین فیلم‌های ضدجنگ تاریخ سینما با عنوان «راه‌های افتخار» است. از این کارگردان برجسته به عنوان یکی از استادان فیلمسازی و کسی که توجه بسیار زیادی به جزئیات داشت یاد می‌شود. فیلم حماسی علمی‌تخیلی «2001 : ادیسه فضایی» از او در فهرست برترین فیلم‌های تاریخ سینما جای دارد. این فیلم مرزهای جلوه‌های ویژه سینما را گسترش داد و راه را برای ساخت فیلمی مانند «جنگ ستارگان» هموار کرد.