نامزدهای اسکار ۲۰۱۸ معرفی شدند

04 بهمن 1396
2018 Oscar Nominations: ‘The Shape of Water’ Leads the Race 2018 Oscar Nominations: ‘The Shape of Water’ Leads the Race

پیشتازی فیلم «شکل آب»‌ با نامزدی در 13 رشته

نامزدهای نودمین دوره جوایز اسکار سه‌شنبه سوم بهمن معرفی شدند. در مراسم معرفی با حضور جان بیلی رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینما، اندی سرکیس و تیفانی هدیش در دو بخش نامزدهای نهایی اسکار را اعلام کردند.

فیلم «شکل آب»‌ اثر تحسین‌شده گیرمو دل تورو پیشتاز این دوره جوایزِ اسکار است و در ۱۳ رشته نامزد دریافت جایزه اسکار شده. «دانکرک» به کارگردانی کریستوفر نولان، «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» به کارگردانی مارتین مک‌دونا، «لیدی برد» به کارگردانی گرتا گرویگ، «با نام خودت صدایم کن» به کارگردانی لوکا گوادانینو و فیلم «پست» به کارگردانی استیون اسپیلبرگ از دیگر نامزدهای این دوره از اسکار هستند.

فرانسیس مک‌دورماند و  وودی هارلسون دو بازیگر نقش اصلی فیلم «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» نامزد بهترین بازیگر زن و مرد در این دوره از جوایز اسکارند. مک دورماند در این فیلم نقش یک مادر داغ‌دیده را بازی می‌کند که دختر نوبالغش در حوالی منزل دورافتاده‌شان قربانی تجاوز جنسی شده و حالا قصد دارد با امکانات پیش‌پاافتاده‌ای که در اختیار دارد، برای دادخواهی اقدام کند. در اثر دادخواهی او، دینامیسم شکل‌گیری خشونت در جامعه برملا می‌شود و بین انسان‌ها، همدلی و تفاهمی به وجود می‌آید.

در این دوره از جوایز اسکار فیلم «نفس» به کارگردانی نرگس آبیار نماینده ایران در بخش بهترین فیلم‌های غیر انگلیسی‌زبان بود اما به جمع نامزدهای جایزه راه پیدا نکرد. «زنی شگفت‌انگیز» از شیلی، «توهین» از لبنان، «بی‌عشق»‌ از روسیه، «در جسم و جان» از مجارستان و «میدان»‌ از سوئد در بخش فیلم‌های غیر انگلیسی‌زبان برای دستیابی به جایزه اسکار باهم رقابت می‌کنند.

مراسم اهدای جوایز نودمین دوره اسکار با اجرای جیمی کیمل ۱۳ اسفند (۴ مارس) در لس‌آنجلس برگزار می‌شود.

فهرست نامزدهای جایزه اسکار

بهترین فیلم: «دانکرک»، «با نام خودت صدایم کن»، «لیدی برد»، «برو بیرون»، «نخ خیالی»، «تاریک‌ترین ساعت»، «پست»، «شکل آب» و «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری»

بهترین بازیگر زن: سالی هاوکینز در «شکل آب»، فرانسیس مک‌دورماند در «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری»، مارگو رابی در «من، تونیا»، سیرشا رونان در «لیدی برد» و مریل استریپ در «پست»

بهترین بازیگر مرد: تیموتی شلمی در «با نام خودت صدایم کن»، دنیل دی‌لوئیس در «نخ خیالی»، دنیل کالویا در «برو بیرون»، گری اولدمن در «تاریک‌ترین ساعت»‌ و دنزل واشنگتن در «رومن جی. »

بهترین کارگردانی: کریستوفر نولان برای «دانکرک»، جردن پیل برای «برو بیرون»، گرتا گرویگ برای «لیدی برد»، گیرمو دل‌تورو برای «شکل آب» و پل توماس اندرسون برای «نخ خیالی» (Phantom Thread)

بهترین بازیگر مرد (نقش مکمل): ویلم دفو در «پروژه فلوریدا»، وودی هرلسون در «سه بیلبورد بیرون از ابینگ میزوری»، سم راکول در «سه بیلبورد بیرون از ابینگ میزوری»، ریچارد جنکینز در «شکل آب» و کریستوفر پلامر در «همه پول‌های جهان»

بهترین بازیگر زن (نقش مکمل): آلیسون جنی در «من، تونیا»، مری جی.بلایژ در «MUDBOUND»، لزلی منویل در «نخ خیالی»، لاری متکالف در «لیدی برد» و اوکتاویا اسپنسر در «شکل آب»

بهترین فیلم‌نامه (غیر اقتباسی): کمیل نانجیانی و امیلی وی.گوردن برای «بیمار بزرگ»، جردی پیل برای «برو بیرون»، گرتا گرویگ برای «لیدی برد»، مارتین مک‌دونا برای «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» و گیرمو دل‌تورو به همراه ونسا تیلور برای «شکل آب»

بهترین فیلم‌نامه (اقتباسی): جیمز آیوری برای «با نام خودت صدایم کن»، اسکات نوستاتر و مایکل اچ.وبر برای «هنرمند فاجعه»، اسکات فرانک، جیمز منگولد و مایکل گرین برای «لوگان»، آرون سرکین برای «بازی مالی» و ویرجیل ویلیامز به همراه دی ریس برای «MUDBOUND»

بهترین انیمیشن: «ونسان عاشق»، «فردیناند»، «کوکو»، «نان‌آور» و «بچه رئیس»

بهترین مستند: «آباکوس: به‌قدر کافی کوچک است تا زندانی شود»، «چهره‌ها، مکان‌ها»، «ایکاروس»، «آخرین مرد حلب» و «استرانگ آیلند»

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: «زنی شگفت‌انگیز» از شیلی، «توهین» از لبنان، «بی‌عشق»‌ از روسیه، «در جسم و جان» از مجارستان و «میدان»‌ از سوئد

بهترین فیلم‌برداری: «بلیدرانر ۲۰۴۹»، «دانکرک»، «تاریک‌ترین ساعت»، «شکل آب» و «MUDBOUND»

بهترین موسیقی متن: «دانکرک»، «نخ خیالی»، «شکل آب»، «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» و «جنگ ستارگان: آخرین جدای»

سال گذشته فیلم سرگرم‌کننده «لا لا لند» شش اسکار بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول زن (اما استون)، بهترین موسیقی متن، بهترین ترانه، بهترین فیلم‌برداری و بهترین طراحی تولید را از آن خود کرد. «لالا لند» در ۱۴ رشته نامزد دریافت اسکار بود.

 

شگفتی سازها و تاریخ سازها

 نامزدهای اسکار امسال اعلام شدند و دراین‌بین نکات جالب و عجیب بسیاری به چشم می‌خورد. به بررسی مهم‌ترین رکوردها و نکات فهرست نامزدهای امسال می‌پردازیم:

 • در کمال تعجب فیلم «پست» استیون اسپیلبرگ تنها در دو رشته بهترین فیلم و بهترین بازیگر زن (مریل استریپ) کاندید شده است.
 • فیلم مستقل «برو بیرون» ساخته جردن پیل که پدیده امسال سینمای هالیوود بود حالا با نامزدی در بخش کارگردان، بهترین فیلم‌نامه اورجینال، بهترین بازیگر مرد و بهترین فیلم شگفتی‌ساز امسال شد.
 • با نامزدی «لوگان» در بخش فیلم‌نامه اقتباسی، این فیلم توانست اولین اثر ابرقهرمانی باشد که توانسته در جوایز اصلی اسکار کاندید شده.
 • ریچل موریسون مدیر فیلم‌برداری «مادباند» اولین زنی است که توانسته  در رشته بهترین فیلم‌برداری نامزد شود.
 • سیرشا رونان ۲۳ ساله با نامزدی برای «لیدی برد» توانست برای سومین بار نامزد اسکار شود.
 • مریل استریپ با نامزدی برای این فیلم برای بیست و یکمین بار کاندید اسکار شد و رکورد خود را مجدداً بالاتر برد.
 • جان ویلیامز نیز پنجاه و یکمین نامزدی خود را به دست آورد. او رکورددار بیشترین نامزدی اسکار بین انسان‌های زنده است و تا رکورد بیشترین نامزدی همهٔ تاریخ (والت دیزنی با ۵۹ نامزدی) تنها ۸ تای دیگر فاصله دارد.
 • کریستوفر پلامر با نامزدی به خاطر «تمام پول‌های جهان» پیرترین  نامزد رشته بازیگری تاریخ است.
 • مریل استریپ با نامزدی برای «پست» برای بیست و یکمین بار کاندید اسکار شده است و جان ویلیامز با نامزدی برای «جنگ ستارگان: آخرین جدای» ۵۱ امین نامزدی‌اش را تجربه کرد.
 • تنها سه فیلم ترسناک در تاریخ اسکار نامزد اسکار بهترین فیلم شده‌اند: «جن‌گیر» (۱۹۷۴)، «سکوت بره‌ها» (۱۹۹۱) و «برو بیرون» (۲۰۱۸).
 • تیموتی شلمی با ۲۲ سال سن جوان‌ترین نامزد رشته بهترین بازیگر مرد در ۷۷ سال اخیر است. او در صورت بردن جایزه، جوان‌ترین برنده اسکار بهترین بازیگر مرد خواهد بود.
 • گرتا گرویگ پنجمین کارگردان زن تاریخ است که نامزد اسکار می‌شود.
 • جردن پیل هم پنجمین کارگردان سیاه‌پوست تاریخ است که نامزد اسکار می‌شود.
 • شکل آب در صورت برنده شدن، نخستین فیلم برنده این جایزه در ۱۳ سال اخیر خواهد بود که شخصیت اصلی آن زن است.
 • کریستوفر نولان بالاخره نامزد اسکار شد. آن‌هم در دو رشته: بهترین کارگردانی و بهترین فیلم به‌عنوان تهیه‌کننده.
 • مری جی بلایژ. اولین کسی در تاریخ اسکار است که هم‌زمان در یک سال در دو رشته بهترین بازیگری و بهترین ترانه نامزد اسکار شده.
 • ۴ نفر از ۵ نامزد جایزه بهترین کارگردانی برای نخستین بار است که نامزد این جایزه می‌شوند. پل توماس اندرسون تنها کسی است که سابقه نامزدی اسکار این رشته را دارد.
 • گرتا گرویگ و جردن پیل برای نخستین ساخته سینمایی‌شان نامزد اسکار شدند؛ آن‌هم برای دو رشته: بهترین کارگردان و بهترین فیلم‌نامه اوریجینال.
 • امسال برندگان جوایز بهترین فیلم هر سه جشنواره مهم سینمای اروپا در اسکار نامزد شده‌اند: «شکل آب» برنده شیر طلای ونیز، «مربع» برنده خرس طلای برلین و «مربع» برنده نخل طلای کن.
 • به نظر می‌رسد که جنجال‌های رسانه‌ای در سرنوشت جیمز فرانکو واقعاً مؤثر بوده و ماجرای اتهام آزار و اذیت جنسی به او باعث شده تا شانس نامزدی اسکار را در بخش بازیگری از دست دهد. فرانکو با «هنرمند فاجعه» جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد کمدی را به دست آورده بود.
آخرین ویرایش در %ب ظ، %04 %614 %1396 ساعت %17:%بهمن