چاپ کردن این صفحه

«ترس: ترامپ در کاخ سفید»

21 شهریور 1397
«ترس: ترامپ در کاخ سفید»

کتابی که بلای جان دونالد ترامپ شده!

«دونالد ترامب» این روزها دوران سختی را پشت سر می‌گذارد، پس از یادداشت بدون نام مقام بلندپایه آمریکا در نیویورک‌تایمز و انتشار بخش‌هایی از کتاب تازه «باب وودوارد» در واشنگتن‌پست، هرج‌ومرج در کاخ سفید و ناکارآمدی دولت ترامپ مهم‌ترین موضوع بحث این روزهای آمریکاست. اکنون برخی مخالفان ترامپ، ازجمله «الیزابت وارن»، سناتور دموکرات، از توسل به متمم بیست و پنجم قانون اساسی آمریکا حرف می‌زنند. متمم بیست و پنجم راهی است برای برکناری ترامپ قبل از به پایان رسیدن دوره‌اش.

«من بخشی از نیروی مقاومت در درون دولت ترامپ هستم.» این جملات آغازین مطلبی است که نیویورک‌تایمز ۶ سپتامبر منتشر کرده است؛ مطلبی نوشته یکی از مقامات بلندپایه آمریکا، با نام محفوظ که البته خود را عضو حزب محافظه‌کار آمریکا معرفی کرده است. این مقام بلندپایه از مبارزه علیه «بدترین گرایش‌ها» ی رئیس‌جمهور درون کاخ سفید حرف زده، از علاقه او به «دیکتاتورها» گفته و ترامپ را «دمدمی‌مزاج» و «فاقد اصول اخلاقی» دانسته است. انتشار مطلب این مقام بلندپایه یک روز پس‌ازآن صورت گرفت که واشنگتن‌پست بخش‌هایی از کتاب جدید باب وودوارد را درباره کاخ سفید منتشر کرد: کتاب «ترس: ترامپ در کاخ سفید»، کتابی که در آن ترامپ «احمق»، دولت او «بحران‌زده» و کاخ سفید «دیوانه‌خانه» وصف شده است.

وضعیت برای رئیس‌جمهور کنونی آمریکا اما بیشتر شبیه تابستان ۱۹۹۰ است، زمانی که او پس از دست دادن کازینوهایش در آتلانتیک سیتی، در شُرف جدایی از همسرش ایوانا و از آن مهم‌تر در آستانه ورشکستگی بود؛ در آن زمان او دومین کتاب پرفروشش یعنی «دوام آوردن در اوج» را نوشت. عنوان آن کتاب می‌تواند تیتر خوبی برای وضعیت این روزهای رئیس‌جمهور آمریکا باشد.

پس از اعترافات مایکل کوهن وکیل سابق ترامپ و حواشی پس از مرگ مک‌کین، با انتشار یادداشت مقام بلندپایه و کتاب باب وودوارد، روزهای سخت ترامپ به اوج خود رسیده است. حالا اوباما نیز پس از سکوتی طولانی‌مدت در مورد مسائل سیاسی روز وارد صحنه شده است. رئیس‌جمهور سابق آمریکا هفتم سپتامبر در ایالت ایلینوی خواستار بازگشت «صداقت، نجابت و قانون‌مندی» به حکومت شد و گفت: «این وضعیت نرمال نیست». جان کری، وزیر امور خارجه سابق آمریکا مشخصاً گفته که «ما با رئیس‌جمهوری روبرو هستیم که آشکارا قادر نیست کارش را انجام دهد.» و نتیجه گرفته که «این مسئله حقیقتاً بحران قانون اساسی است».

اکنون پس از کتاب «آتش و خشم» نوشته مایکل وول که در ماه ژانویه منتشر شد، این دومین کتاب افشاگرانه درباره کاخ سفید ترامپ است، این بار با قلم نویسنده‌ای که شهرتش در به لرزه درآوردن کاخ سفید است. باب وودوارد به همراه کارل برنستین، دو خبرنگار واشنگتن‌پست بودند که رسوایی واترگیت ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور آمریکا را برملا ساختند و زمینه‌ساز استعفای نیکسون شدند.

کتاب وودوارد روز تاریخی ۱۱ سپتامبر وارد بازار خواهد شد، در آستانه انتخابات نوامبر؛ باب وودوارد تصویری تکان‌دهنده از اوضاع کاخ سفید ترسیم می‌کند و شواهدی می‌آورد که مهر تأیید بر ادعاهای مقام بلندپایه ناشناس می‌زند. در کتاب آمده که گری کوهن، مشاور اقتصادی سابق ترامپ روزی سندی مهم - درخواست خروج از پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی- را از دفتر رئیس‌جمهور برداشته تا مانع امضای آن شود و جلوی یک اقدام خطرناک را بگیرد. یادداشت مقام بلندپایه ناشناس نشان می‌دهد چنین کارهایی نظام‌مند و سازمان‌یافته بوده است، اقداماتی که وودوارد آن‌ها را «کودتای اداری» می‌نامد.

کتاب پر از اظهارنظرهای جنجالی و توهین‌آمیز مشاوران و مقامات ارشد دولت ترامپ علیه اوست و البته اظهارات جنجالی تحقیرآمیز ترامپ نسبت به همکارانش. جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، فهم و درک ترامپ را در حد یک کودک کلاس پنجم و ششم دانسته است. جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید، کاخ سفید را به «دیوانه‌خانه» تشبیه کرده و ترامپ، رینس پریبوس، رئیس دفتر سابق خود را به یک موش تشبیه کرده است و الی‌آخر.

در کتاب همچنین آمده که دونالد ترامپ، در مکالمه‌ای تلفنی با جیمز متیس خواستار ترور بشار اسد شده است. ترامپ کتاب را فاقد اعتبار و وودوارد را «مأمور دموکرات‌ها» خوانده است. کلی و متیس هم ادعاهای کتاب را رد کرده و آن‌ها را «داستان‌سرایی» دانسته‌اند.