اعلام نامزدهای جوایز تئاتر تونی؛ رقابت تنگاتنگ «باب اسفنجی» با «دختران بدجنس»

18 ارديبهشت 1397

نامزدهای جوایز «تونی» که از بهترین آثار نمایشی تئاتر «برادوی» تجلیل می‌کند اعلام شد.

این جوایز را انجمن تئاتر آمریکا و لیگ برادوی اعطاء می‌کنند. امسال، دو اثر «دختران بدجنس» و «باب اسفنجی: شلوار مکعبی» با نامزدی در دوازده رشته پیشتاز هستند. موزیکال «دختران بدجنس» نوشته «تینا فی»، بازیگر و کمدین مشهور آمریکایی است. «دختران بدجنس» برای کسانی که به تئاتر علاقه ندارند هم آشناست. در سال ۲۰۰۴، فیلم «دختران بدجنس» با بازی «تینا فی»، «لیندزی لوهان»، «لیندزی مک آدم»، «لیسی چابرت» و «آماندا سایفرد» ساخته شد که سناریوی آن نوشته «تینا فی» و «مارک واترز» بود.

تفاوتی که موزیکال با فیلم دارد امروزی بودن آن است. در موزیکال «دختران بدجنس»، دخترها در عصر آیفون و اینستاگرام و اسنپ چت ماجراجویی می‌کنند.

«باب اسفنجی: شلوار مکعبی» بر اساس انیمیشینی تلویزیونی با همین نام که از شبکه «نیکلودیون» پخش می‌شود شناخته‌شده و نخستین بار در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ در شیکاگو روی صحنه تئاتر رفت و در دسامبر سال ۲۰۱۷ در برادوی اجرا شد.

«هری پاتر و فرزند نفرین‌شده» یکی دیگر از آثار درخشان نمایشی است که تونی به آن توجه نشان داده است و در ده بخش آن را نامزد دریافت جایزه کرده است. تنها بخشی از نمایش «هری پاتر و فرزند نفرین‌شده» توسط خود «جی کی رولینگ» نوشته‌شده است. هری پاتر در این داستان، کارمند زحمتکش وزارت «سحر و جادو» و پدر سه فرزند است. او با گذشته‌اش می‌جنگد اما گذشته همچون سایه‌ای دنبالش می‌کند.

جایزه یک‌عمر دستاورد در عرصه تئاتر قرار است به «اندرو لوید وبر»، آهنگساز مشهور که هفت جایزه تونی در کارنامه‌اش دارد اعطاء شود.

«بروس اسپرینگستین»، خواننده و نوازنده مشهور موسیقی راک قرار است جایزه افتخاری تونی را برای اجرای «قصه گونه» مجموعه کنسرت‌هایش در نیویورک به نام «اسپرینگستون در برادوی» دریافت کند. او از ماه اکتبر گذشته، هفته‌ای پنج شب در سالن «والتر کر» در نیویورک روی صحنه می‌رود.

توجه بیشتر به زنان تأثیرگذار در عرصه تئاتر

پس از جنبش موسوم به «من هم» که در پی رسوایی آزارهای جنسی در هالیوود آغاز شد و با توجه به اینکه تعداد زنانی که در عرصه برادوی نقش‌های تأثیرگذار مانند تهیه‌کننده، کارگردان و نویسنده دارند چشمگیر نیست، انتظار می‌رفت انجمن تئاتر آمریکا که جوایز تونی را اهدا می‌کند بیشتر از گذشته به دستاوردهای زنان توجه نشان دهد و همین‌طور نیز شد.

«جی کی رولینگ»، نویسنده مجموعه کتاب‌های «هری پاتر» به‌عنوان تهیه‌کننده نمایش «فرزند نفرین‌شده»، «تینا لندو» کارگردان «بابا اسفنجی شلوار مکعبی» و «مارین الیوت» بریتانیایی کارگردان «فرشته‌ها در آمریکا» که در یازده رشته نامزد دریافت جایزه تونی شده ازجمله زنان تأثیرگذار در عرصه تئاتر هستند که نامشان مطرح‌شده است.

مراسم اهدای جوایز تونی روی دهم ماه ژوئن در نیویورک برگزار خواهد شد و از شبکه «سی بی اس» پخش می‌شود.

آخرین ویرایش در %ب ظ، %02 %440 %1397 ساعت %14:%خرداد