میرکریمی: در حد و اندازه جشنواره‌های برتر جهان هستیم

22 فروردين 1397

سلیس/حسین تقی پور: سیدرضا میرکریمی در نشست خبری جشنواره جهانی درباره تقابل جشنواره ملی و جهانی فجر گفت، دو شورای سیاست‌گذاری جداگانه وجود دارد که رئیس هر دو آقای حیدریان است اگر فیلمی از جشنواره ملی جا ماند به معنای این نیست که فیلم بدی است.

نشست خبری سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر، امروز (چهارشنبه 22 فروردین) در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

نمایش و رونمایی از پوسترهای بخش‌های مختلف ازجمله جام جهان‌نما، بازسازی کلاسیک‌ها، دارالفنون، جشنواره جشنواره‌ها، سینمای ایتالیا، مروری بر سینمای گرجستان، بازار، زیتون‌های زخمی و ... آغازگر این مراسم بود و سپس سیدرضا میرکریمی دبیر این دوره از جشنواره به بیان توضیحاتی پرداخت. میرکریمی در ابتدای صحبت‌هایش گفت: «از بیش از 50 کشور جهان فیلم انتخاب و پخش کردن کار ساده‌ای نیست و آن‌هایی که جشنواره برگزار کرده‌اند می‌دانند که چه‌کار سنگینی است.»

او همچنین ادامه داد: «ما سال گذشته از فیاپ درخواست کردیم همه بخش‌های جشنواره را مورد ارزیابی قرار دهد. آن‌ها در مجمع‌شان اعلام کردند جشنواره جهانی فیلم فجر می‌تواند جزو 15 جشنواره برتر جهان باشد و این یعنی بسیاری از موانع که می‌رفت، پیش پای برگزاری جشنواره واقعی جهانی در ایران باشد، برطرف شده است. نظم و چارت سازمانی جشنواره برای ما مهم بود و علیرغم نقدهایی که وجود دارد اما مرکزی به نام فیاپ وجود دارد که ما نیز عضو هستیم و نماینده‌ای سال گذشته به جشنواره ما آمد و به ما امتیاز بسیار بالایی داد و در افتتاحیه جشنواره کن اعلام کردند ما تمامی ویژگی‌های گرفتن درجه الف را داریم؛ اما درهرحال مشکلی وجود دارد که باید به‌صورت دائمی با همان کیفیت ادامه دهیم و امسال نیز این نماینده حاضر خواهد شد.»

میرکریمی درباره بخش‌های مختلف نمایش فیلم هم توضیح داد: «نمایش‌های ویژه ما امسال به بهترین فیلم‌های کشورها که به اسکار معرفی شدند تعلق دارد، البته نفس اسکار برایمان مهم نبود بلکه این مهم بود که بهترین‌ها را داشته باشیم و فرصت خوبی برای فیلم بین‌ها است. بخشی هم به اسم فانوس خیال داریم؛ البته سال گذشته بخش سینمای وحشت را داشتیم و امسال کاری کردیم که ژانرها و گونه‌های مختلف در یک بخش جا بگیرند.» دبیر جشنواره در ادامه گفت: «امسال مروری بر سینمای ایتالیا داریم که تأثیر زیادی بر سینمای جهان و ایران داشته است و ما می‌خواستیم از حال‌وروز امروز سینمای ایتالیا خبر داشته باشیم از همین رو مهمانان و فیلم‌های برجسته‌ای داریم. همچنین سینمای گرجستان هم امسال مرور می‌شود، چراکه فیلم‌سازان بزرگی دارد. به یاد دارم سال گذشته سینمای بالتیک و کره را بررسی کردیم و سپس کشورهای اروپایی به آن توجه کردند. یک اتفاق بد این است که ما آسیایی‌ها خودمان را در اروپا می‌شناسیم یعنی ابتدا باید آن کارگردان در اروپا جایزه بگیرد بعد ما آن را بشناسیم و اصولاً جشنواره‌های آسیایی کمتر دست به کشف می‌زنند به همین دلیل ما سال گذشته روی سینمایی فوکوس کردیم که کمتر به آن توجه می‌شد.» این کارگردان سینما افزود: «امسال درباره محیط‌زیست بی‌تفاوت نبودیم و فیلم‌هایی درباره آلودگی آب‌وهوا داریم. به دنیای ورزش هم بی‌تفاوت نبودیم و فیلم مهمی با موضوع فوتبال داریم که بی‌ارتباط با جام جهانی فوتبال نیست.»

مهمانان  امسال جشنواره جهانی فیلم فجر

میرکریمی همچنین از برگزاری یک کنسرت ویژه مهمانان جشنواره در تاریخ 5 اردیبهشت در تالار وحدت با حضور پیووانی آهنگساز مطرح ایتالیایی خبر داد که این کنسرت با هماهنگی سفارت ایتالیا انجام می‌گیرد. او افزود: «مهمان ویژه دیگرمان، اولیور استون، فیلم‌ساز برجسته آمریکایی است که همراه ما خواهد بود. او ابراز تمایل داشت که در جشنواره برنامه‌ای داشته باشد و ما برنامه مفصلی برای او چیدیم.»

چرا «تنگه ابو قریب» جای «به‌وقت شام» را گرفت؟

پس از پایان صحبت‌های دبیر جشنواره، پرسش و پاسخ اهالی رسانه آغاز شد و ابتدا میرکریمی درباره اینکه این جشنواره هدف مشخصی را دنبال نمی‌کند، گفت: «ما هر بخشی را که طراحی کردیم با فکر و اعتقاد بوده است. تعداد اتفاقات و برنامه‌های جشنواره باهدف طراحی‌شده است و جشنواره ما تنها جشنواره‌ای نیست که بخش‌های مختلفی دارد و دیگر جشنواره‌های معتبر جهان نیز بخش‌های مختلفی دارند. امسال ما هم‌زمان با 3 جشنواره مهم جهانی چون مسکو و پکن برگزار می‌شویم ولی بازهم مهمانان خارجی حاضر هستند در جشنواره ما حضور یابند.»

او در پاسخ به سؤال دیگری درباره عدم حضور «به‌وقت شام» حاتم‌کیا بیان کرد: «ما از سرمایه‌گذار فیلم خواستیم فیلمشان را اکران نکنند و در بخش مسابقه ما حضور یابند ولی آن‌ها دوست داشتند اکران کنند و چون ما نمی‌توانیم فیلم اکران شده را به بخش مسابقه بیاوریم، لذا فیلم «تنگه ابو قریب» ساخته بهرام توکلی را در بخش مسابقه داریم.» میرکریمی در ادامه درباره فیلم مجید مجیدی به‌عنوان فیلم افتتاحیه گفت: «من افتخار می‌کنم جشنواره با فیلم خوب و با استانداردهای جهانی به کارگردانی فیلم‌ساز بزرگ کشورمان مجید مجیدی آغاز می‌شود.»

تأثیر نوسانات دلار بر جشنواره

دبیر جشنواره در پاسخ به سؤال دیگری درباره نوسانات دلار و تأثیر بر حضور مهمانان و برنامه‌ها توضیح داد: «کارهای جشنواره خیلی زود شروع‌شده و بودجه‌ها قبلاً بسته‌شده و در این دوره با مشکلی روبه‌رو نیستیم و امیدوارم این شرایط اقتصادی گذرا باشد و به سال‌های بعد نرسد.» او همچنین در پاسخ به سؤال دیگری درباره تقابل جشنواره ملی و جهانی فجر بیان کرد: «جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر در کنار هم هستند و مقابل هم نیستند. ما می‌خواهیم در جشنواره تا جایی که امکان داریم استعدادهای جوان را شناسایی کرده و فرصت بروز بدهیم.»

انتخاب فیلم‌ها

میرکریمی در پاسخ به سؤالی دیگر درباره نحوه انتخاب فیلم‌ها و این‌که نمایندگان مجلس دراین‌باره جلسه‌ای با آن‌ها داشته‌اند یا خیر، گفت: «من نمی‌دانم در جشنواره ملی فجر (که پرسش‌کننده مطرح کرد) این اتفاق افتاده یا نه و بعید می‌دانم که چنین دخالتی بوده باشد. من و تیم همراه من، فیلم‌ها را انتخاب کردیم و از طرف جناب وزیر و آقای حیدریان اعتماد به ما بوده است و طبق برآوردهای مالی مشخص‌شده هم کار را انجام دادیم و هیچ دخالتی مطلقاً در کار ما نبود.» او همچنین درباره انتخاب فیلم‌هایی که در جشنواره ملی فیلم فجر رد و در جشنواره جهانی پذیرفته می‌شوند، توضیح داد: «دو شورای سیاست‌گذاری جداگانه وجود دارد که رئیس هر دو آقای حیدریان است. اگر فیلمی از جشنواره ملی جا ماند به معنای این نیست که فیلم بدی است، بلکه به معنی این است که به نظر هیئت انتخاب، رده پایینی در میان فیلم‌های دیگر گرفته است اما نباید فرصت‌های دیگر را از دست بدهد. ما برای تنوع و کامل شدن پکیج، فیلم‌ها را انتخاب می‌کنیم.»

از هزینه‌های جشنواره تا داوری اصغر فرهادی

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر درباره هزینه‌های جشنواره نیز گفت: «ما هزینه را هشت میلیارد اعلام کرده بودیم و حالا شما محاسبه کنید برگزاری جشنواره با این حجم برنامه‌ها و مهمان‌ها و خرید حق پخش فیلم‌ها و تدارک چنین رویدادی جهانی چقدر هزینه دارد و آیا دیگر چیزی برای دستمزد مدیران من ماند. ضمن این‌که هزینه و فایده توسط سیاست‌گذاری کلان کشور سنجیده می‌شود که این رویداد در چه حوزه‌هایی می‌تواند به کشور کمک کند و هزینه‌های دیپلماسی عمومی کشور را کاهش دهد.» او درباره نمایش فیلم اصغر فرهادی در جشنواره جهانی نیز توضیح داد: «ما صحبت کردیم ولی گفته شد فیلم ایشان به زمان نمایش در جشنواره ما نمی‌رسد. ما تعامل خوبی با ایشان داریم و شاید در دوره بعد در مقام داور از حضور ایشان بهره ببریم.»