سینماگران ایرانی و پرده نقره‌ای کن

01 خرداد 1396

جشنواره فیلم کن از دهه هشتاد میلادی تا امروز پذیرای فیلم‌های بسیاری از سینمای ایران بوده و تعدادی از مهم‌ترین آثار این سینما، نخستین مجال حضور بین‌المللی‌شان را در این جشنواره یافته‌اند. امسال هرچند در بخش مسابقه فیلمی از ایران حضور ندارد، در بسیاری از دیگر بخش‌های این رخداد مهم تقویم سینمایی جهان، آثاری از فیلم‌سازان ایرانی به چشم می‌خورد.

وقت نهار(علیرضا قاسمی)

در بخش فیلم‌های کوتاه، فیلم «وقت نهار» ساخته علیرضا قاسمی برای بردن جایزه نخل طلای بهترین فیلم کوتاه با هشت اثر دیگر رقابت می‌کند.

لرد(محمد رسول‌اف)

محمد رسول‌اف که در سال‌های اخیر با فیلم‌های «دست‌نوشته‌ها نمی‌سوزند» و «به امید دیدار» در بخش «نوعی نگاه» کن حضورداشته، امسال هم با فیلم جدیدش «لرد» در این بخش حاضر است. «لرد» حکایت رضای ۳۵ ساله است که همراه همسر و پسرش در روستایی واقع در شمال ایران زندگی می‌کند و به کار پرورش ماهی آب شیرین مشغول است. شرکتی خصوصی که با بخش دولتی و مراجع محلی روابطی نزدیک دارد، مصمم است تک‌تاز عرصه تولیدات منطقه شود. آیا رضا خواهد توانست بی‌آنکه آلوده شود با فساد مبارزه کند؟

آن‌ها(آناهیتا قزوینی زاده)

در بخش «نمایش ویژه» فیلم بلند «آن‌ها» ساخته آناهیتا قزوینی زاده به نمایش درمی‌آید. قزوینی زاده در سال ۲۰۱۳ میلادی باکار کوتاهی با عنوان «بچه وقتی بچه بود» در کن حضور داشت. «آن‌ها» نخستین فیلم بلند او، داستان جی نوجوان ۱۴ ساله‌ای است که همراه والدینش در حومه شیکاگو زندگی می‌کند.

جی که در حال هورمون درمانی است در مقطعی از زندگی به سرمی برد که باید درباره هویت جنسی‌اش تصمیم‌گیری کند. در این برهه حساس و پس از دو سال مصرف دارو و روان‌درمانی، جی در نبود والدینش، آخر هفته‌ای را با خواهرش لورن و دوست او، آراز، می‌گذراند.

تابو تهران(علی سوزنده) 

انیمیشن ۹۰ دقیقه‌ای «تابو تهران» ساخته علی سوزنده، فیلم‌ساز ساکن آلمان، تولید مشترکی است از آلمان و اتریش. در این درام ۹۰ دقیقه‌ای که در بخش «هفته منتقدان» به نمایش درمی‌آید، آرش مرندی و زهرا امیرابراهیمی ایفای نقش کرده‌اند.

حیوان(بهمن و بهرام ارگهم)

 فیلم «حیوان» اثر مشترک بهمن و بهرام ارگهم در بخش سینه فونداسیون بر پرده خواهد رفت.

پیش از پایان تابستان(مریم گورمارتیر)

در بخش اسید، «پیش از پایان تابستان» ساخته مریم گورمارتیر، تولید مشترک فرانسه و سوئیس نشان داده خواهد شد. این فیلم ۸۰ دقیقه‌ای حکایت سه رفیق است که باهدف منصرف کردن یکی‌شان از بازگشت به ایران، در فرانسه به سفر می‌روند.

۲۴فریم(عباس کیارستمی)

در کنار آثار این فیلم‌سازان جوان، در بخشی که به بزرگداشت هفتادمین جشنواره کن اختصاص دارد، آخرین اثر عباس کیارستمی، سینماگر بزرگ ایرانی که تابستان پیش درگذشت، نشان داده خواهد شد. این فیلم که «۲۴ فریم» نام دارد، آمیزه‌ای است از تصاویر رنگی و سیاه‌وسفید. کیارستمی این فیلم دوساعته را چنین توصیف کرده:

«برایم این سؤال مطرح است که به تصویر کشیدن واقعیت یک صحنه چقدر واقعاً دغدغه هنرمندان است. نقاشان تنها به ترسیم یک قاب (فریم) از واقعیت بسنده می‌کنند و به پس‌وپیش آن کاری ندارند. در ۲۴ فریم من از عکس‌هایی که در این سال‌ها گرفته‌ام استفاده کرده‌ام و چهار دقیقه و سی ثانیه به آنچه در خیالم می‌توانسته پیش یا پس آن لحظه ثبت تصویر اتفاق افتاده باشد، افزوده‌ام.«