همه آنچه باید درباره هفتادمین جشنواره کن بدانید!

01 خرداد 1396

اینجا نیکول کیدمن، آنجا نیکول کیدمن، همه‌جا نیکول کیدمن!

اغراق نیست اگر بگوییم امسال، سال نیکول کیدمن است. او با چهار پروژه (تلویزیونی و سینمایی) در جشنواره کن حضور دارد. یکی از آن‌ها فیلم «فریب‌خورده» به کارگردانی سوفیا کاپولا است. داستان این فیلم در یک مدرسه شبانه‌روزی دخترانه در جنوب آمریکا و در جریان جنگ داخلی آن کشور می‌گذرد. این فیلم برای دریافت عالی‌ترین جایزه نامزد شده است: نخل طلا. در «فریب‌خورده» یکی از زنان مدرسه یک سرباز زخمی دشمن با بازی کالین فارل را نجات می‌دهد و به مدرسه می‌برد که زمینه‌ساز تنش می‌شود.

کیدمن و فارل در فیلم «کشتن گوزن مقدس» دوباره هم‌بازی هستند. «چطور در مهمانی‌ها با دختران حرف بزنیم» عنوان سومین فیلم سینمایی کیدمن در کن است و مجموعه تلویزیونی «بالای دریاچه» با حضور نیکول کیدمن در این جشنواره حضور دارد.

مهمانی به تعداد فراوان!

می‌توانید سالن‌های نمایش و کنفرانس‌های مطبوعاتی را فراموش کنید. هیجان اصلی کن در مراسم فرش قرمز و مهمانی‌های پایان‌ناپذیر در حاشیه آن خواهد بود. ریحانا و کارا دلوین ازجمله ستارگانی هستند که برای حضور در مناسبت‌های حاشیه‌ای کن راهی این شهر ساحلی شده‌اند. هیچ فیلمی با حضور آن‌ها در کن به نمایش درنمی‌آید، ولی کارا چهره تبلیغاتی یک شرکت تولید بستنی است و ریحانا میزبان یک مهمانی آخر شب. هریک از کشورهای حاضر در جشنواره، چادر (غرفه) مخصوص خود را هم دارد و می‌شود انتظار داشت که در شب‌نشینی‌هایی که در آن‌ها برگزار خواهد شد، شاهد حضور چهره‌هایی آشنا باشیم.

تمهیدات امنیتی در جشنواره کن امسال شدیدتر از همیشه است که البته با در نظر داشتن حمله‌های اخیر خیلی عجیب هم نیست. تابستان گذشته یک مرد در نیس، کامیونی را به میان جمعیتی راند که برای جشن دورهم جمع شده بودند. برای جلوگیری از رخ دادن حمله‌ای مشابه با خودرو در جریان جشنواره کن، ردیفی از ۴۰۰ مانع بتنی که به شکل گلدان‌هایی بزرگ تزیین‌شده‌اند، در محوطه قرار دارد. پلیس زنجیر میخ دار هم دارد که می‌تواند یک کامیون را متوقف کند و در روزهای برگزاری جشنواره هم نیروی انسانی بیشتری برای تأمین امنیت به کار گرفته خواهد شد. همچنین ۵۵۰ دوربین امنیتی - یک دوربین برای هر ۱۴۰ نفر ساکن کن - به کار گرفته‌شده‌اند.

بازیگران زن، پشت دوربین

امسال کریستن استوارت، رابین رایت و ونسا ردگریو پشت دوربین قرار گرفتند و به‌عنوان کارگردان در جشنواره کن حضور دارند. کریستن استوارت فیلم کوتاهی به نام «بیا شنا» کارگردانی کرده است. او می‌گوید که داستان فیلمش درباره مردی حدوداً ۳۰ ساله است که در گیرودار «یک دل‌شکستگی کامل» است.

رابین رایت فیلمی به نام «تاریکی شب» کارگردانی کرده که درباره زنی است که برای در امان ماندن از یک طوفان به یک غذاخوری دورافتاده پناه می‌برد و ونسا ردگریو با فیلم «غم دریا» در جشنواره کن حضور دارد که مستندی درباره بحران پناه‌جویان است. خود او می‌گوید که بعد از دیدن عکس‌های جسد یک کودک سوری در ساحل ترکیه، به سمت ساخت این فیلم رفته است.

هیجان بر سر تسخیر پرده کوچک‌تر

«توئین پیکس» مجموعه تلویزیونی دیگری است که خیلی‌ها چشم‌انتظارش بوده‌اند و قرار است بعد از ۲۶ سال، برای اولین‌بار در کن به نمایش درآید. داستان این مجموعه پرطرفدار ساخته دیوید لینچ در شهر خیالی «توئین پیکس» می‌گذرد و دو فصل اول آن در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ پخش‌شده است. هواداران این مجموعه نظریه‌های مختلفی دارند درباره این‌که این بار دیوید لینچ چه چیزی از آستین بیرون می‌آورد.

حضور مجموعه‌های تلویزیونی در کن، نشانه‌ای از رویکرد مثبت این جشنواره نسبت به تلویزیون است و درعین‌حال، بحث «نت‌فلیکس» هم مطرح‌شده است. این شرکت جهانی رسانه، دو فیلم در رقابت‌های کن دارد: اوکجا و داستان‌های مایروویتز؛ اما بعد از ابراز نگرانی‌های فعالان در صنعت سینمای فرانسه، مسئولان جشنواره کن اعلام کردند که از سال آینده، فیلم‌هایی که برای شرکت در بخش مسابقه ارائه می‌شوند، باید در سینماهای فرانسه به نمایش درآمده باشند.

امسال ۱۹ فیلم برای کسب نخل طلا رقابت می‌کنند. فیلم «شگفت‌زده» ازجمله فیلم‌هایی است که گفته می‌شود شانس زیادی دارد. این فیلم با حضور جولیان مور و میشل ویلیامز، داستان یک پسر و دختر جوان با ۵۰ سال فاصله زمانی است که زندگی‌شان درهم‌تنیده می‌شود. گفته می‌شود که فیلم‌های «اوقات خوش»، «فریب‌خورده» و «اوکجا» هم شانس خوبی برای بردن نخل طلا دارند.

 تازه‌ترین فیلم‌های برندگان پیشین نخل طلا

لین رمزی، کارگردان فیلم «باید درباره کوین صحبت کنیم» در روزهای پایانی جشنواره با فیلم «تو هرگز واقعاً اینجا نبودی» به کن بازمی‌گردد. داستان فیلم درباره کهنه‌سربازی است که سعی دارد یک دختر را از دست قاچاقچیان جنسی نجات دهد. مشائیل هانکه هم که تاکنون دو بار برنده نخل طلا شده است، امسال با فیلم «پایان خوش» در کن حضور دارد.

غیرقابل‌پیش‌بینی

در جشنواره کن با انبوهی از مهمانی‌ها و مراسم مختلف هر چیزی می‌تواند رخ دهد. درگذشته دیده‌ایم که چطور بحث ممنوع شدن کفش‌های پاشنه‌تخت در جشنواره کن خبرساز شد یا چطور ستاره‌های هالیوود در نشست‌های خبری هو شدند. منتظر رنگ، مد و زرق‌وبرق باشید، همین‌طور منتظر موج تعریف‌ها و انتقادها از فیلم‌ها باشید، اما بیشتر از همه، منتظر چیزهایی غیرقابل‌پیش‌بینی باشید.