پیش‌بینی درباره بازیگرانی که در فجر رقابت می‌کنند

14 دی 1395

ایسنا در گزارشی فعالیت بازیگرانی که در دورهٔ قبلی جشنواره، در چهار بخش بازیگری نقش اصلی و مکمل زن و مرد نامزد دریافت جایزه بوده‌اند را بررسی کرده است و با در نظر گرفتن آن فیلم‌هایی که تاکنون متقاضی شرکت در جشنواره بوده‌اند، می‌توان حدس زد کدام‌یک از این هنرمندان برای رسیدن به افتخاری دیگر بخت بیشتری دارد.

پریناز ایزدیار که عنوان بهترین بازیگر  زن سال گذشته را برای بازی در فیلم «ابد و یک روز» از آن خود کرد، پس  کسب این موفقیت سال نسبتاً پرکاری را پشت سر گذاشت و در سه فیلم «ویلایی‌ها»، «تابستان داغ» و «یک روز بخصوص» ایفای نقش کرد که هر سه اثر، متقاضی حضور در سی‌وپنجمین جشنواره فیلم فجر هستند.دو فیلم «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیره قیدی با موضوع دفاع مقدس و «تابستان داغ» به کارگردانی ابراهیم ایرج‌زاد به‌عنوان فیلمی ملودرام، اولین ساخته‌های سینمایی این کارگردانان هستند و «یک روز بخصوص» نهمین ساختهٔ همایون اسعدیان نیز یک ملودرام اجتماعی است که در صورت حضور هر سه فیلم در بخش سودای سیمرغ، شانس ایزدیار را برای به دست آوردن دومین سیمرغش بالا می‌برد.

ساره بیات -    که در دورهٔ قبل برای بازی در «آآآآدت نمی‌کنیم» نامزد دریافت سیمرغ بود، پس‌ازآن در  سه فیلم «زرد» به‌عنوان اولین فیلم سینمایی مصطفی تقی‌زاده، «بیست‌ویک روز بعد» اولین فیلم سینمایی سیدمحمدرضا خردمندان و «لابی» دومین فیلم سینمایی محمد پرویزی بازی کرد که هر سه فیلم با مضمونی اجتماعی، ملودرام محسوب می‌شوند و سازندگان آن‌ها نیز متقاضی حضور فیلمشان در جشنواره هستند؛ بنابراین این بازیگر برندهٔ خرس نقره‌ای برلین (برای گروه بازیگران جدایی نادر از سیمین) که تاکنون فقط یک دیپلم افتخار از این جشنواره نصیبش شده، بخت خوبی برای دیده شدن در این دوره دارد.

مینا ساداتیدورهٔ قبل برای بازی در «امکان مینا» نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود و پس‌ازآن در دو فیلم «تابستان داغ» و «خرگیوش» به کارگردانی‌مانی باغبانی که فیلمی کمدی با مضمون اجتماعی است، بازی کرد که هردو فیلم اولین ساختهٔ کارگردانان هستند و برای نمایش در جشنواره فیلم فجر آماده می‌شوند.

طناز طباطبایی نیز در فجر سی‌وچهار برای بازی خوبش در «خشم و هیاهو» نامزد دریافت سیمرغ بود،  حالا با دو فیلم «بی‌حساب» که دومین ساختهٔ مصطفی احمدی است و حال و هوایی کمدی دارد و  «ویلایی‌ها»، آمادهٔ حضور در جشنواره فجر است.

الهام کردا بازیگر باسابقهٔ تئاتر که سال گذشته در «دنیا آمدن» خوب ظاهر شد و نامزد دریافت سیمرغ بود، برای جشنوارهٔ سی‌وپنج تنها با فیلم «رگ خواب» می‌تواند در جشنواره حاضر باشد. «رگ خواب» چهارمین فیلم سینمایی حمید نعمت‌الله سال گذشته ساخته شد اما به جشنواره نرسید ولی امسال در کنار «شعله‌ور»، پنجمین ساختهٔ این کارگردان، متقاضی حضور در جشنواره است.

پرویز پرستویی که برای فیلم «بادی‌گارد»، برگزیدهٔ بهترین بازیگر نقش اصلی مرد دورهٔ قبلی بود این بار با دو فیلم،  «قاتل اهلی» مسعود کیمیایی و «خانه کاغذی» مهدی صباغ‌زاده که هردو مضمونی اجتماعی دارند، امکان حضور در جشنواره را دارد. هرچند بعد از بروز اختلاف بین تهیه‌کننده و کارگردان، اماواگرهایی برای حضور بیست‌وهشتمین ساختهٔ کیمیایی در جشنواره وجود دارد.

فرهاد اصلانی نیز که برای بازی در «دختر» نامزد دریافت سیمرغ بود، گرچه این جایزه نصیبش نشد اما جشنواره‌های جهانی مسکو و باتومی برایش جبران کردند.اصلانی در این دوره سه فیلم متقاضی حضور در جشنواره دارد: «یک روز بخصوص»، «زیر سقف دودی» به کارگردانی پوران درخشنده و «ماجان» که اولین ساختهٔ رحمان سیفی آزاد است.

رضا کیانیان دیگر نامزد کسب سیمرغ بهترین بازیگر مرد جشنواره سی‌وچهارم بود که با «کفش‌هایم کو؟» نظر هیئت داوران را جلب کرده بود؛ این بازیگر باسابقه هم برای جشنواره امسال با فیلم «تقصیر من نیست» به کارگردانی اسماعیل میهن‌دوست امکان حضور در جشنواره را دارد.

پیمان معادی تنها بازیگر از میان نامزدها و برگزیدگان دورهٔ قبلی است که فیلمی برای حضور در جشنواره سی‌وپنجم فجر ندارد. معادی دوره قبل برای بازی در نقش اصلی «ابد و یک روز» نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود. او اخیراً مشغول بازی در سریال «ماه تی تی» داوود میرباقری بود. این بازیگر که کارگردانی فیلم سینمایی «برف روی کاج‌ها» را نیز در کارنامه هنری خود دارد، پیش‌تولید فیلم دومش بانام «بمب»، با بازی خودش و لیلا حاتمی در نقش‌های اصلی را هم آغاز کرده بود که به هنوز خبری از ساخت آن رسمی نشده است.

شبنم مقدمی که برای فیلم‌های «نفس» و «زاپاس» سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن دورهٔ سی‌وچهارم را از آن خود کرد، این بار با فیلم «آبا جان» به کارگردانی هاتف علیمردانی که به‌تازگی به دبیرخانهٔ جشنواره ارسال‌شده است، شانس حضور در جشنواره سی‌وپنجم را دارد. مقدمی امسال در فیلم «شکلاتی» به کارگردانی سهیل موفق نیز بازی کرد اما سازندگان این فیلم که برای کودکان و نوجوانان ساخته‌شده، فرم حضور در جشنواره فجر را پر نکرده‌اند.

مریلا زارعی در دورهٔ قبل برای بازی در فیلم «دختر» نامزد دریافت سیمرغ نقش مکمل بود و امسال هم در دو فیلم  «زیر سقف دودی» ساختهٔ پوران درخشنده و «اسرافیل»، دومین ساختهٔ آیدا پناهنده ایفای نقش کرده که سازندگان هردو، فیلمشان را برای نمایش در جشنواره فجر آماده می‌کنند.

شیرین یزدان‌بخش نیز برای بازی در نقش مادر خانواده در «ابد و یک روز» شانس دریافت سیمرغ بلورین فجر را داشت، امسال با «یک روز بخصوص» و فیلم جدید مازیار میری به نام «سارا و آیدا» که به‌عنوان دو ملودرام اجتماعی متقاضی شرکت در جشنواره هستند، احتمالاً دوباره در این رویداد حاضر خواهد بود.

بهنوش بختیاری که در سال‌های اخیر در انتخاب‌های بازیگری‌اش تجدیدنظر کرده، سال گذشته با «من» برای اولین بار نامزد دریافت سیمرغ بلورین فجر شد و پس‌ازآن در چهار فیلم سینمایی بازی کرد. «مرداد» به کارگردانی بهمن کامیار، «انزوا» نخستین ساختهٔ مرتضی علی عباس میرزایی، «ماجان» و «دزد و پری ۲» چهار فیلم جدید این بازیگرند که جز «دزد و پری ۲»، سه فیلم دیگر  فرم حضور در جشنواره را پرکرده‌اند و به‌این‌ترتیب بختیاری در سه فیلم متقاضی فجر حضور دارد.

ژاله صامتی هم که برای «آخرین بار کی سحر را دیدی؟» نامزد دریافت سیمرغ نقش مکمل بود، پس‌ازآن مشغول بازی در سریال تلویزیونی «نفس» شد و به‌این‌ترتیب فیلمی در جشنوارهٔ سی‌وپنجم نخواهد داشت.

نوید محمدزاده که در جشنوارهٔ سی‌وچهارم فجر درخشید و برای بازی در نقش مکمل «ابد و یک روز» برندهٔ سیمرغ و برای نقش اصلی «خشم و هیاهو» نامزد شد، در این دوره نیز با نقش‌آفرینی در دو فیلم، آمادهٔ حضور در جشنواره است. محمدزاده در «بدون تاریخ، بدون امضا» که دومین ساختهٔ سینمایی وحید جلیلوند است و «خفه‌گی» که سیزدهمین فیلم فریدون جیرانی است حضور دارد و هردو فیلم هم خود را برای حضور در جشنواره آماده می‌کنند.

حمیدرضا آذرنگ پارسال برای «آآآآدت نمی‌کنیم» نامزد دریافت جایزه بود و امسال هشت فیلم آمادهٔ نمایش دارد که هفت‌تای آن‌ها متقاضی حضور در جشنوارهٔ پیشِ رو هستند. «رگ خواب»، «قاتل اهلی»، «بیست‌ویک روز بعد»، «آبا جان» در کنار «دعوت‌نامه» به کارگردانی مهرداد فرید، «سمفونی تولد» نخستین ساختهٔ محمد پرویزی و «آذر» اولین فیلم سینمایی محمد حمزه‌ای هفت فیلم این بازیگرند که احتمال حضورشان در جشنوارهٔ سی‌وپنجم فجر وجود دارد. آذرنگ فیلم «آبجی» نخستین فیلم مرجان اشرفی‌زاده را که در دور قبلی جشنواره جهانی فجر نمایش داده شد نیز آمادهٔ نمایش دارد.

امیر جدیدی بازیگر فیلم «من» که دورهٔ قبلی جشنواره تا یک‌قدمی به دست آوردن سیمرغ رفت، امسال با فیلم‌های «پدیده»، ساختهٔ علی احمدزاده و «قاتل اهلی» شانس حضور در جشنواره را داشت اما احمدزاده به دلیل اکران نشدن دو فیلم قبلی خود از حضور سومین فیلمش در جشنواره فجر امتناع کرد و تکلیف حضور «قاتل اهلی» هم با توجه به اختلاف‌نظر کیمیایی و تهیه‌کننده‌اش هنوز مشخص نیست و در صورت شرکت این فیلم در جشنواره، جدیدی تنها یک فیلم در بخش سودای سیمرغ خواهد داشت.

سیامک صفری بازیگر «آخرین بار کی سحر را دیدی؟» دورهٔ قبل برای نقش مکمل مرد نامزد دریافت سیمرغ شد. این بازیگر تئاتر که دریکی دو سال اخیر حضور پررنگی در سینما نیز پیداکرده، امسال با شش فیلم «سوفی و دیوانه» به کارگردانی مهدی کرم‌پور، «کارگر ساده نیازمندیم» ساختهٔ منوچهر هادی، «پشت دیوار سکوت» ساختهٔ مسعود جعفری‌جوزانی، «نرگس مست» نخستین ساختهٔ سینمایی سیدجلال‌الدین دری و «انزوا» و «فِراری»، شانس حضور در جشنواره را دارد.

آذرخش فراهانی، دیگر عضو خانوادهٔ هنری فراهانی سال گذشته برای اولین بازی سینمایی‌اش در فیلم «مالاریا» نامزد دریافت سیمرغ نقش مکمل شد اما امسال فیلمی بازی نکرد و طبعاً در جشنواره نیز حضور نخواهد داشت.

با این حساب از ۱۹ بازیگر این فهرست، سه نفر (معادی، صامتی و فراهانی) فیلمی در جشنوارهٔ سی‌و پنجم ندارند.بازیگرانی که سال گذشته شانس به دست آوردن سیمرغ بلورین جشنوارهٔ فجر را داشتند امسال با حضور در ۲۹ فیلم و جان بخشیدن به ۴۲ کاراکتر سینمایی دوباره بخت خود را برای به چنگ آوردن این پرندهٔ کمیاب می‌آزمایند!