نگاهی به آلبوم جدید «دایدو» با عنوان « هنوز در ذهن من است»

02 ارديبهشت 1398
دایدو دایدو

شور زندگی

 پنجمین آلبوم خواننده مشهور پاپ انگلیسی در روز هشتم مارچ عرضه شد. این آلبوم که نخستین مجموعه منتشرشده توسط او پس از غیبت شش‌ساله‌اش از دنیای موسیقی است به موضوعاتی مانند خانواده، عشق، از دست دادن عزیزان و انگیزه برای حرکت روبه‌جلو می‌پردازد.

برای خواننده‌ای که در هیچ توری پس از سومین آلبوم خود «Safe Trip Home» حضور نداشته، بازگشت به مسیر اجرای زنده و آن‌هم پس از پانزده سال بسیار سخت است. دایدو پس از مرگ پدرش نتوانست توری برگزار کند چون آمادگی روحی دوری از خانواده برای چند ماه را نداشت و البته از دست دادن پدر، ضربه‌ای سنگین به او وارد کرد که تا همین امروز هم نتوانسته به‌طور کامل بر آن فائق آید.

برای خواننده‌ای که نخستین آلبومش با عنوان «No Angel» بیش از بیست‌ویک میلیون نسخه در سراسر جهان فروخت، حالا بسیار دور از توجهات رسانه‌ای بودن لذت‌بخش است و فرصتی است تا زمان بیشتری را در کنار پسرش بگذراند. آلبوم جدید دایدو به‌مانند آلبوم قبلی‌اش از موسیقی الکترونیک و هیپ-هاپ الهام گرفته تا مانند گذشته‌های دور، صرفاً مجموعه‌ای متشکل از موسیقی پاپ نباشد. دایدو و برادرش، رولو آرمسترانگ آلبوم جدید را نوشته و ضبط کرده‌اند. این فرایند بسیار دلپذیر و بدون فشار خاصی از کمپانی طرف قرارداد او صورت پذیرفت و این آلبوم دقیقاً همان چیزی است که او می‌خواسته و با اضافه شدن موسیقی الکترونیک و هیپ-هاپ به موسیقی روز نزدیک‌تر است چون دیگر ضبط کردن آلبوم پاپ در بازار موسیقی امروز کار نمی‌کند مگر آنکه نام تو ادل باشد. البته در همان ترانه‌هایی هم که موسیقی الکترونیک به‌وضوح در آن‌ها احساس می‌شوند نوعی آرامش و لذت تمام‌نشدنی از صدای دایدو وجود دارد که وجه تمایز آن با اکثر آلبوم‌های الکترونیک امروز است.

در ترانه «Hurricanes» او از شریک زندگی‌اش می‌خواهد در سختی‌هایی که به سراغ آن‌ها می‌آیند او را تنها نگذارد و هر دو باقدرت بر آن غلبه کنند و تا هنگام مرگ در کنار هم بمانند. ترانه‌ای که به‌آرامی و با ساز گیتار شروع می‌شود و پس از رسیدن به اوج خود که همانا عبور از دشواری‌های زندگی است با موسیقی الکترونیک همراه می‌شود و نتیجه آن شروعی فوق‌العاده برای آلبوم است، درست به‌مانند «Give It Up» که نخستین تک ترانه آلبوم بوده و در روز بیست و دوم ژانویه عرضه شد. با این تفاوت که در اینجا مضمون ترانه درباره جدایی از عشق زندگی‌ات است.

در این دو ترانه نخستین آلبوم می‌توان درست به‌مانند نخستین آلبوم‌های دایدو از کلام دلپذیر او لذت برد: صدایی که شنونده را به آرامش می‌رساند و این مسئله زمانی باارزش‌تر می‌شود که بدانیم در میان خوانندگان فعلی موسیقی پاپ، تعداد زیادی خواننده فعال وجود ندارند که از این نعمت برخوردار باشند. «You Don't Need a God»، «Mad Love»، «Friends» و «Take You Home» چهار ترانه‌ای هستند که به‌طور کامل در دسته آثار الکترونیک قرار می‌گیرند اما یکی از قطعه‌های متفاوت آلبوم ترانه «Hell After This» است که ما را به یاد گروه «دپش مد» می‌اندازد.

ترانه «Friends» درباره جدایی از معشوقه‌ای است که دایدو زمانی با او بوده اما دیگر تعهد و علاقه دوجانبه‌ای برای ادامه رابطه وجود ندارد و در ترانه درخشان و بی‌نظیر انتهایی آلبوم با عنوان «Have to Stay»، دایدو به ریشه‌های گذشته موسیقیایی‌اش بازمی‌گردد چون سبک الکترونیک هیچ‌گاه خاستگاه او نبوده است. در اینجا او با پسرش استنلی صحبت می‌کند: ترانه‌ای دل‌نشین از عمق عشق و علاقه یک مادر به فرزندش و قول به او که هیچ‌وقت در سختی‌ها و دشواری‌های زندگی تنهایش نمی‌گذارد و تا وقتی استنلی بخواهد در کنارش خواهد ماند. باوجود مشکلاتی که دایدو در زندگی مشترک خود آن را تجربه کرده او باقدرت سعی می‌کند از گذشته فاصله بگیرد و آینده‌ای درخشان برای پسرش رقم بزند چون این وظیفه‌ای است که او بر دوش خود احساس می‌کند.

برای نتیجه‌گیری درباره آلبوم «هنوز در ذهن من است» می‌توان آن را تجربه‌ای دلپذیر از موسیقی صادقانه، دل‌نشین و جالب‌توجه دانست که با ترانه‌هایی درباره سختی‌های زندگی شروع می‌شود و با لذت بردن از زندگی ادامه می‌یابد و با بیان عشق به فرزند به پایان می‌رسد. ملودی‌ها فوق‌العاده هستند و باوجوداینکه ما با یک آلبوم در حد «Life For Rent» یا «NoAngel» مواجه نیستیم اما باید بدانیم دایدو همچنان همان قدرت جادویی صدای خود را حفظ کرده است و در روزگاری که آلبوم‌های باارزش و باکیفیت زیادی در بازار وجود ندارند، «هنوز در ذهن من است» ما را به ادامه راه امیدوار می‌سازد.

لازم به ذکر است که آلبوم «هنوز در ذهن من است» با فروش هفته نخست 19874 نسخه به مکان سوم جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های هفته انگلستان رسید. آلبوم قبلی او با فروش 32867 نسخه در هفته اول عرضه‌اش به مکان پنجم جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های هفته انگلستان رسید و تاکنون بیش از سه میلیون نسخه از آلبوم «No Angel» و بیش از دو و نیم میلیون نسخه از آلبوم «Life For Rent» دایدو در انگلستان به فروش رفته‌اند. هر دو آلبوم ذکرشده در هفته نخست عرضه در این کشور به صدر جدول پرفروش‌ترین آلبوم‌های هفته رسیدند.

نوید نیکزاد/کافه سینما