مروری بر زندگی و آلبوم‌های برایان آدامز

20 مرداد 1394

سفر به دنیایی دیگر با موسیقی

برایان آدامز، یکی از ستارگان کهنه‌کار موسیقی پاپ و راک، اگر چه چندان اهل نوآوری نیست، اما در طول فعالیتش که نزدیک به سه دهه از عمر آن می‌گذرد، ترانه‌های شنیدنی و ماندگار بسیاری از خود به جای گذاشته است. وی که متولد پنجم نوامبر ۱۹۵۹ در شهر كیكستون واقع در ایالات اونتاریو کاناداست از همان دوران كودكی و نوجوانی نواختن گیتار و ساختن ترانه را آموخت و تجربه كرد. دوران کودکی و نوجوانی آدامز، به خاطر شغل پدرش که ارتشی بود، مدام در سفر و اقامت در کشورهای دیگر گذشته است .وي در شانزده سالگي ترك تحصيل كرد و اولين گروه موسيقي خود به نام شوك را تشكيل داد و به اجراي برنامه پرداخت. 

دیدن یکی از کنسرت های تینا ترنر باعث شد، برایان آدامز عزمش را جزم کند و به‌طور جدی پا به صحنه بگذارد. او درباره این می‌گوید: «یادم است که تینا ترنر در این کلوب کوچک برنامه داشت و تا آخرین نفس خواند. و این در حالی بود که بالای چهل درجه تب داشت و اصلا حال خوشی نداشت. من که این صحنه را دیدم، به خودم گفتم، وقتی تینا ترنر با وجود تب و مریضی شدید، می‌تواند به روی صحنه برود و هر چه در توانش هست را به طرفدارانش عرضه کند، من هم می‌توانم از عهده این کار بربیایم

در سال 1977 به گروه نيمه موفق سوييني تاد پيوست و در تهيه و اجراي دو آلبوم با آن ها همكاري كرد. بعد از جدايي از اين گروه با همكاري تنگاتنگ بروس آلن به عنوان مدير و جيم والانس ترانه سراي چيره دست و حرفه اي آن دوران به تك خواني ادامه داد.

اولين ترانه او EPONYMOS نخستين حضور هنري وي است كه با همكاري شركت معتبر A&Mكانادا به بازار عرضه شد. با اين وجود آلبوم تاثيرگذارو موفقي از كاردر نيامد.

در سال 1981 با ترانه YOU WANT IT YOU GOT IT بدل به يكي از خوانندگان مطرح روز شد. ترانه CUTS LIKE AKNIFE در سال 1983 در كم تر از يك سال بيش از يك ميليون نسخه فروش داشت و ترانه STRAIGHT FROM THE HEART جزو ده ترانه برتر قرار گرفت و صدرنشين جدول بيل بورد گرديد .

برايان بعد ازآمريكا به همراه گروهش به اروپا ، ژاپن و استراليا سفر كرد. آلبوم RECKLESS آدامز در سال 1984 به بازار موسيقي عرضه شد و ترانه HEAVEN از اين آلبوم در فيلم "شبي در بهشت" محصول كمپاني فوكس قرن بيستم كه كاري ارزنده و قابل تحسين از آدامز به شمار مي رود به عنوان ترانه برتر سال در آمريكا و 6 ترانه ديگر اين آلبوم به عنوان پرفروش ترين ترانه هاي كانادا به ثبت رسيدند. پس از آان برايان آدامز در كنسرت فيلادلفيا كه در راستاي كمك هاي انساندوستانه به قحطي زدگان اتيوپي ترتيب داده شده بود شركت كرد و با همكاري يك گروه سوپراستار كانادايي به نام NORTHERN در جولاي 1985 اقدامي انساني را در كارنامه هنري خود ثبت كرد.

آلبوم RECKLESS وي تا دو هفته به عنوان آلبوم برتر آمريكا معرفي شد و آدامز جوايز متعددي را در اين زمينه دريافت كرد كه مي توان به جايزه JUNO در كانادا كه هم تراز جايزه گرمی در آمريكا است اشاره كرد. آلبوم بعدي آدامز INTO THE FIRE نام دارد كه در سال 1987 نزديك به يك ميليون نسخه از آن در آمريكا فروش رفت و جزو جدول 10 ترانه برتر قرار گرفت. برايان تا اواسط سال 1988 وقت خود را صرف اجراي كنسرت در آمريكاي شمالي ، اروپا و ژاپن كرد و مهم ترين برنامه وي اجراي كنسرت در آلمان شرقي بود كه در آن زمان كشوري كمونيستي به شمار مي رفت .در سال 1988 ستاره موسيقي پاپ فعاليت هنري خود را صرف ساخت موسيقي فيلم "كاديلاك صورتي" با بازي كلينت ايستوود كرد و تا سال 1990 در فعاليت هاي انساندوستانه و دريافت جوايز متعدد شرکت نمود . حضور افتخاري در كنسرت بزرگ MOTHELY CRUE و ضبط آلبوم جديدش نيز در همين دوران انجام شد . سال 1990 هم زمان با فروپاشي ديوار بزرگ برلين در كنسرت بزرگ راجر واترز و گروه PINK FLOID كه با حضور ستارگان بزرگ موسيقي پاپ و راك انجام شد شركت كرد. يك سال بعد برايان نسخه جديدي از يكي از ترانه هاي مشهور مايكل كامندپد بنام I DO IT FOR YOU براي فيلم مشهور"رابين هود :شاهزاده دزدان" با بازي كوين كاستنر اجرا كرد كه به عنوان ترانه شماره يك آمريكا ، انگلستان و كانادا معرفي شد . فروش 380000 كپي از اين آلبوم در مدت يك هفته ركوردي بي نظير را در تاريخ موسيقي پاپ بر جاي گذاشت .وی در باره این ترانه با تعجب می گوید:«ساختن این ترانه یک ساعت بیشتر طول نکشید.» اين موفقيت زمينه را براي عرضه آلبوم WALKING THE NEIGHBOURS فراهم نمود و اين ترانه در انگلستان به مدت 16 هفته ترانه شماره يك لقب گرفت و ركوردي جهاني را براي برايان آدامز بر جاي گذاشت .در مدت كم تر از دو ماه افزون بر پنج و نيم ميليون نسخه از آلبوم به فروش رفت و در 10 كشور جهان لقب ترانه شماره يك را از آن خود ساخت و قريب به 10 ميليون نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفت .

برايان آدامز در فاصله سال هاي 1992 تا 1994 به اجراي تورهاي بين المللي پرداخت. در مكزيك نسخه اسپانيايي ترانه I DO IT FOR YOU را اجرا كرد و سپس آلبومي را به عنوان بهترين هاي خود به بازار عرضه كرد كه فروش 13 ميليوني را به دنبال داشتاين موفقيت آدامز مرهون ترانه PLEASE FORGIVE ME بود كه پيش از اين در آمريكا به عنوان ترانه شماره يك معرفي شده بود . آلبوم ديگر آدامز در همان سال ALL FOR LOVE نام دارد كه با همكاري مشترك استينگ و رد استيوارت به بازار عرضه شد .آدامز در نيمه سال 1994 آلبوم LIVE LIVE LIVE را ارايه كرد و يك سال بعد ترانه مشهور HAVE YOU EVER REALY LOVE A WOMAN را براي فيلم "دون ژوان ماركو" ساخت كه طبق معمول به مدت 4 هفته در آمريكا لقب ترانه شماره يك را به خود اختصاص داد . او در همان سال با همكاري باني ريت كنسرتي را اجرا كرد و در اواخر 1996 آلبوم 18 TILL I DIE را عرضه كرد و سبكي جديد از موسيقي پاپ راك را بنيان گذاشت .اگر چه این آلبوم فروش نسبتا خوبی داشت، اما واکنش منتقدان موسیقی نسبت به آن چندان مثبت نبود و اغلب آن را تکراری و فاقد نکته ای تازه دانستند.

البته آدامز توجه چندانی به این انتقادها نمی‌کرد و در یکی از مصاحبه‌هایش گفت: "راستش فرقی نمی‌کند که ۱۰ هزار صفحه بفروشی یا ۱۰ میلیون. آنچه برای من مهم است خوب بودن ترانه‌ و موسیقی‌ است . همیشه اینطور بوده که بعضی‌ها از ما خوششان می‌آید و بعضی ها هم نه». به عقیده این خواننده کانادایی: «زیبایی و جذابیت موسیقی و آهنگسازی در این است که همیشه می توان حس نوستالژیک داشت. "همیشه می توانم خودم و ذهنم را به دوره‌ای دیگر منتقل کنم؛ به یاد بیاورم که آن وقت چه چیزی ذهنم را مشغول می‌کرد، چه لباسی تنم بود، چه ماشینی داشتم و چگونه و با چه کسی زندگی می کردم . فکر می‌کنم اکثر کسانی که ترانه‌های دهه‌های شصت، هفتاد و هشتاد میلادی را می‌شنوند، چنین احساسی دارند... مثلا من که چهارده سالم بود، موهای بلند داشتم و... این یکی از چیزهایی است که به یاد دارم. موسیقی همیشه ما را به دنیای دیگر می‌برد.» اجراي اين آلبوم تا سال 1997 ادامه داشت و عاقبت دهمين آلبوم استوديويي وي با نام ON A DAY LIKE TODAY در پاييز سال 1998 عرضه شد . دو دهه فعاليت در عرصه موسيقي، فروش سرسام آور و جادويي در سطح جهاني ، برايان را هم رديف بزرگان موسيقي جهان قرار مي دهد اما او متواضعانه مي گويد : «من تنها يك نوازنده ساده باس هستم.» ترانه هاي وي هميشه در سطح جهان به عنوان ترانه هاي برتر معرفي گرديده اند و از او چهره اي افسانه اي درعرصه موسيقي به نمايش گذارده اند . ترانه I DO IT FOR YOU آدامز به عنوان يك ركورد در تاريخ موسيقي انگلستان به مدت 16 هفته ترانه شماره يك لقب گرفت و در آمريكا ترانه هاي HEAVEN ، I DO IT FOR YOU ،ALL FOR LOVE وHAVE YOU EVER REALY LOVE A WOMAN عنوان برترين ترانه دهاي سال را كسب كردند و در انگلستان نيز آدامز جايزه MBE را كه بالاترين نشان موسيقي است دريافت كرد .

حضور وي در فعاليت هاي انسان دوستانه گوياي شخصيت والاي انساني، دوست داشتني و بي پيرايه وي است. كنسرت يادمان PRINCE ، كمك هاي انسان دوستانه به سياهپوستان آفريقا ، فعاليت در گروه صلح سبز GREEN PEACE و اجراي كنسرت براي آزادي نلسون ماندلا رهبر آزاديخواهان آفريقا و جمع آوري بيش از نيم ميليون امضا از هواداران جهت حفاظت از نسل وال هاي منطقه اقيانوس جنوبي و ارسال نامه به دولت استراليا و هزاران فعاليت بشردوستانه ديگر ماحصل عملكرد برايان آدامز در عرصه فعاليت هاي اجتماعي است. مدتی است برايان فعاليت های خود را بر روي تاسيس يك مركز درمان سرطان سينه متمركز نموده است . اختصاص يك ترانه، كمك در راه تامين هزينه درمان اين بيماري با همكاري مجله SELF و برگزاري كنسرت و جمع آوري يك ميليون دلار جهت افتتاح بخش درمان سرطان در بيمارستان عمومي سنت كاترين از جمله فعاليت هاي انساني اوست .در همين سال كتاب MADE IN CANADA كه شامل عكس هاي سياه و سفيد هنرمندان زن كاناداست توسط آدامز تهيه گرديده و به چاپ رسيد. اين كتاب شامل عكس هاي بي نظيري از سلين ديون، الانيس موريست، جاني ميچل و است كه با فروش بسيا بالايي روبه رو گرديد و در مدت كوتاهي به چاپ هاي بعدي نيز رسيد. برايان تمام عوايد ناشي از فروش كتاب را به بنياد سرطان كانادا هديه كرد . جوايز متعدد گرمی، جايزه AMERICAN MUSIC و جوايز بي شمار در زمينه ترانه سرايي و تنظيم آهنگ و كانديداتوري جايزه آكادمي اسكار از افتخارات برايان آدامز است .

در سال 1999 كمپاني يونيورسال دوازدهمين آلبوم برايان را با عنوان THE BEST OF ME يا بهترين هاي من را به علاقه مندان موسيقي ارايه كرد كه دو ترانه THE BEMEST OF  و DON’T GIVE UP صدرنشين جدول بیل برد شدند. سال 1999 آدامز به همراه كيت اسكات گيتاريست و ميكي كوري طبال قريب به 130 كنسرت را در اروپا ، آفريقا و آسياي ميانه اجرا كردند كه مورد استقبال چشمگير علاقه مندان و هواداران وي قرار گرفت و در ژانويه 2000 با همكاري تينا ترنر به اجراي كنسرتي به يادماندني در كانادا پرداخت . یکی از شاهكار وي ساخت موسيقي متن انيميشن باشكوه SPIRIT است كه اثري زيبا و به يادماندني است. سال ۲۰۰۴ برایان آدامز آلبومی جدید منتشر کرد به نام Room Service که در مجموع نتوانست موفقیت آلبوم های گذشته او را تکرار کند. یک سال بعد، دومین گلچین ترانه‌های برایان آدامز تحت عنوان «آنتولوجی» به انتشار رسید. پس از آن وی به اجراي كنسرت در آمريكا ، استراليا ، ژاپن و اروپا ادامه داد و اخیرا نیز آلبوم "11" را به بازار عرضه کرده استبرایان آدامز که امسال پنجاه ودومین سالگرد تولدش را جشن می‌گیرد، همیشه به سبکش وفادار مانده و بعید به نظر می‌رسد که سال های آینده نیز تغییر و تحولی اساسی در ساخته‌های این خواننده محبوب و موفق کانادایی روی دهد.

نگاهی به  آلبوم برایان آدامز: «۱۱»

«۱۱» عنوان آلبوم برایان آدامز است که مدتی قبل به بازار موسیقی عرضه شده و ۱۱ ترانه را در بر می گیرد و از آن گذشته یازدهمین آلبوم برایان آدامز هم محسوب می‌شود. عنوان این آلبوم، چندان دست اول نیست و ظاهرا این دوران انتخاب شمار آلبوم ها برای عنوان، دوباره مد شده است. سال گذشته هربرت گرونه‌ایر، کهنه کار پاپ و راک آلمان نیز دوازدهمین آلبوم خود را تحت عنوان «۱۲» منتشر کرده بود.در تازه‌ترین آلبوم برایان آدامز نیز از نوآوری و قطعات به اصطلاح تجربی خبری نیست و تنظیم و ساختار آهنگ ها و همچنین مضمون ترانه‌ها، بی شباهت به کارهای قبلی این خواننده کانادایی نیستند. از بین قطعات این آلبوم می‌توان به دو ترانه اشاره کرد، یکی قطعه‌ پایانی آلبوم به اسمWalk on By که نسبتا مینی‌مالیستی است و با گیتار آکوستیک و همراهی سازهای زهی اجرا شده. این ترانه درباره وداع و شروع فصلی تازه در زندگی است و درباره اینکه انسان چقدر مشکل می‌تواند گذشته را پشت سر بنهد و راهی دنیایی تازه گردد. یک قطعه دیگر هم که به گونه‌ای "موتور" آلبوم است و شور و حال زیادی دارد، ترانه‌ای است به نام « اکسیژن». در این ترانه برایان آدامز عشق را به اکسیژن تشبیه می‌کند و هوایی که هر لحظه و هر روز برای تنفس و زنده ماندن به آن نیاز داریم.

سلیس: حسين تقي پور

آخرین ویرایش در %ب ظ، %12 %806 %1399 ساعت %21:%آذر