چرا شنیدن کتاب خوب است؟

تولستوی را روی تردمیل می‌شنوید؟ آگاتا کریستی را دررفت و آمد روزانه می‌شنوید؟ به کیپلینگ در آشپزخانه گوش می‌دهید؟

بشر تاریخ دیرینی در داستان‌سرایی دارد، با داستان‌های شفاهی پیش از زبان نوشتاری که از ده‌ها هزار سال پیش در میان نسل‌ها سینه به سینه نقل‌شده است. داستان‌ها جهانی هستند اما چگونگی نقل آن‌ها بر اثر فناوری و تکنولوژی دگرگون‌شده است. واقعاٌ بین شنیدن و خواندن یک کتاب تفاوتی وجود ندارد، هدف این است که داستان را بشنویم و از آن لذت ببریم این‌که از چه راهی این کار را بکنیم اهمیتی ندارد. در اینجا چند دلیل برای آنکه شنیدن کتاب برای شما خوب است آورده‌ایم.

می‌توانید وقتی کارهای دیگری می‌کنید، کتاب صوتی بشنوید

وقتی کتاب صوتی می‌شنوید نیازی نیست حواستان کامل به کتاب باشد چون چشم‌هایتان آزاد است و می‌توانید هر وقت خواستید به هرچه خواستید نگاه کنید. البته مشخص است که هر کاری را هم‌زمان با شنیدن نمی‌توانید انجام دهید اما بسیاری کارها هست که هم‌زمان با شنیدن ممکن است. می‌توانید به پیاده‌روی بروید، ورزش کنید یا به کارهایی که نیاز به تمرکز چشمی دارند بپردازید.

 • هنگام شنیدن کتاب صوتی، دست‌هایتان آزاد است

این واقعیت که کتاب‌های صوتی «هندزفری» هستند یعنی شما می‌توانید بر روی تردمیل در باشگاه ورزشی، تولستوی بشنوید یا به داستان‌های کیپلینگ در آشپزخانه گوش دهید درحالی‌که شام را آماده می‌کنید. برای کسانی که نگه‌داشتن و ورق زدن کتاب برایشان کار دشواری است مثل افراد سالخورده یا با ناتوانی‌های جسمی، کتاب‌های صوتی راهی است تا از همان داستان‌هایی که دیگران لذت می‌برند بهره‌مند شوند.

 • کتاب‌های صوتی راویان هنرمندی دارند

شنیدن صدای دیگری به داستان شخصیت بیشتری می‌دهد. بسیاری از راویان کتاب‌های صوتی بازیگران هنرمندی هستند یعنی آن‌ها به جای شخصیت‌ها حرف می‌زنند و درواقع گفتگوهای کتاب را اجرا می‌کنند. این کار کمک می‌کند داستان بیش از نوشته‌های کاغذی و چاپی، جان بگیرد و شما را سریع‌تر درگیر داستان می‌کند.

 • کتاب‌های صوتی باعث می‌شوند حس کنیم زمان سریع‌تر می‌گذرد

ما مقدار محدودی توجه داریم، ازاین‌رو اگر بر موضوعی سرگرم‌کننده تمرکز کنیم کمتر به گذشت زمان توجه می‌کنیم و در این حالت چنان است که انگار زمان پرواز می‌کند و به شتاب می‌گذرد. سفرهای طولانی و پرتنش بسیار کسل‌کننده و یکنواخت‌اند، اما با شنیدن یک کتاب صوتی خوب در طول سفر این زمان برایمان سریع‌تر و آسان‌تر خواهد گذشت.

 • کتاب‌های صوتی همراهان خوبی هستند

کتاب‌های صوتی راهی برای مبارزه با تنهایی هستند. به‌طورکلی کتاب یکی از بهترین راه‌ها برای تسکین احساس تنهایی است. چه زمانی که جذب شخصیت‌های جالب داستان می‌شویم و چه وقتی در ماجراهای آن غرق می‌شویم. کتاب صوتی مثل دوستی در اتاق است که برای شما قصه می‌گوید.

 • کتاب‌های صوتی شما را به جهان دیگری می‌برند... و از ملال روزمرگی رها می‌کنند!

حالتان از مسیر هر روزه‌ای که باید طی کنید به هم می‌خورد؟ از آدم‌هایی که در سفرهای هرروزه ناچارید همراهشان باشید، آزرده‌اید؟ با شنیدن کتاب صوتی می‌توانید برای مدت کوتاهی حواس خود را از واقعیت بیرونی پرت کنید و وارد جهان دیگری شوید. چرا باید در مترو یا راه‌آهن زیرزمینی باشید درحالی‌که می‌توانید در حال عبور از جنگل یا در حال گفتگو با آقای دارسی باشید؟‌

 • با کتاب‌های صوتی وظایف ملال‌آور جالب می‌شوند

راه فراری ندارد ... به هر حال کارهای ملال‌آور هم باید انجام شوند. شستن ظرف‌ها، نظافت و مرتب کردن و اتوکشی و هر نوع کار خانه و تمیزکاری، اگر بدانید که می‌توانید هم‌زمان با انجام دادن آن‌ها به کتاب صوتی هم گوش دهید بسیار سرگرم‌کننده‌تر خواهد شد. فقط تصورش را بکنید چقدر پربازده خواهید شد!

 • کتاب‌های صوتی برای کسانی که خواندن برایشان دشوار استِ بسیار مفیدند

برای بچه‌ها و بزرگ‌سالانی که دچار خوانش ‌پریشی هستند کتاب‌های صوتی روزنه امیدی است به سوی جهان خواندن که در حالت عادی به راحتی به آن دسترسی ندارند. کتاب‌های صوتی به افراد نابینا و کسانی که مشکل بینایی دارند کمک می‌کند تا از شنیدن آخرین کتاب‌ها درست مثل افراد بینا لذت ببرند و این کار همچنین به بهبود عوارض پس از سکته کمک می‌کند. بنا بر تحقیق سال ۲۰۱۰ در دانشگاه ییواسکیلا در فنلاند گوش کردن داستان‌های روایت‌شده، مثل شنیدن موسیقی بخش‌هایی از مغز را که مرتبط با توجه و حافظه و زبان و خلق‌وخو هستند فعال می‌کند.

 • می‌توانید کتاب صوتی را همراه با دیگران بشنوید

هرچند باشگاه‌های کتاب‌خوانی هنوز بسیار محبوب هستند اما بسیار دشوار است که تجربهٔ خواندن یک کتاب را همراه با دیگران داشته باشیم. با کتاب‌های صوتی همه شما هم‌زمان و به یک صورت کلمات را می‌شنوید و شنیدن کتاب ماجرایی مشترک میان شما می‌شود. درک مشترک یک کتاب راه خوبی برای تبادل احساسات و عواطف است و شخصیت‌های داستانی می‌توانند آدم‌های مفیدی در این کار باشند. کتاب‌های صوتی هم‌چنین می‌توانند به عنوان پلی میان نسل‌ها عمل کنند، چه مادر و پدرها و اولیا با فرزندانشان با هم به کتاب صوتی گوش دهند (چه در خانه و چه در راه خانه دوستان یا پس از فعالیت‌های مدرسه) یا بچه‌های بزرگ‌سالی که به والدین پیر خود کمک می‌کنند تا یاد بگیرند از کتاب صوتی لذت ببرند. کتاب‌های صوتی هم‌چنین به عنوان پلی به سوی موضوعات و مفاهیم مهم عمل می‌کند بدون آنکه مهارت‌های خواندن در این میان مانعی باشد.

 • کتاب‌های صوتی کمکی برای بی‌خوابی هستند

همه ما از ارزش خواب خوب شبانه آگاهیم. اختلالات خواب باعث خستگی شدید، اضطراب، افسردگی و ضعف عملکرد در کارهای روزانه می‌شود. بسیاری از بلاگ‌ها درباره فواید کتاب‌های صوتی در آرامش و خواباندن مبتلایان به بی‌خوابی نوشته‌اند. گوش کردن به کتاب صوتی حواس شما را به سوی فقط یک چیز معطوف می‌کند و این توجه اندک‌اندک کمتر می‌شود تا خوابتان ببرد.

 • کتاب‌های صوتی به شما کمک می‌کنند که کتاب را زودتر تمام کنید

زندگی امروزی خیلی با کتاب خواندن جور درنمی‌آید. گاهی خیلی دشوار است که بر خواندن کتاب تمرکز کنید درحالی‌که در یک قطار شلوغ هستید یا وقت آزاد خیلی کمی دارید. کتاب‌های صوتی شما را از تمام چیزهایی که حواستان را پرت می‌کنند، جدا می‌کنند و به این ترتیب کتاب را زودتر تمام می‌کنید و سراغ کتاب بعدی می‌روید.

 • کتاب‌های صوتی آرامش‌بخش هستند

یادتان هست وقتی بچه بودید و کسی برایتان قصه می‌گفت؟ اولین تماس و آشنایی بیشتر آدم‌ها با زبان و داستان، قصه‌خوانی‌های مادر و پدر و معلمانشان بوده است و کتاب‌های صوتی این خاطره دور شیرین را برای شما زنده می‌کند. چه کسی از قصه شنیدن بدش می‌آید؟

 • شما می‌توانید کتاب‌های صوتی را رایگان به دست آورید

کتاب‌های صوتی بسیاری در اینترنت وجود دارد که رایگان است و می‌توانید به راحتی دانلود کنید. در این زمینه برای هر سلیقه‌ای چیزی خواهید یافت.

منبع: bbc