ترامپ از موزه نقاشی ون‌گوگ را قرض خواست؛ جواب دادند توالت طلا را امانت می‌دهیم!

کاخ سفید از موزه گوگنهایم نیویورک خواست تابلو «چشم‌انداز برفی» اثر ونسان ون‌گوگ را به دونالد ترامپ و همسرش امانت دهد اما این موزه با رد این درخواست گفت می‌تواند یک توالت طلارا به آنها امانت دهد.

روزنامه واشنگتن‌پست در این باره نوشته است که این ماجرا به ماه سپتامبر، اواخر تابستان برمی‌گردد. کاخ سفید هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است. به گزارش واشنگتن‌پست، نانسی اسپکتور، از موزه‌داران گوگنهایم، در پاسخ به درخواست کاخ سفید در ایمیلی نوشته است: «متاسفم که... به اطلاعتان برسانم ما نمی‌توانیم چنین امانتی بدهیم چون این نقاشی از مجموعه کلکسیون تانهاوزر موزه است که انتقال آن ممنوع است مگر در موارد خیلی خیلی نادر.» در این ایمیل هم‌چنین آمده است که این اثر ون‌گوگ از سال ۱۸۸۸ میلادی، با اجازه صاحبان آن در یک موسسه که با موزه گوگنهایم در ارتباط و همکاری است، نمایش داده می‌شود.

با این حال این موزه‌دار در پاسخش نوشته است که کاخ سفید می‌تواند توالت طلا، اثر موریزو کاتلان، هنرمند ایتالیایی را برای مدتی طولانی امانت بگیرد. خانم اسپکتور نوشته است: «البته این اثر خیلی ارزشمند و قدری شکننده است ولی ما همه راهنمایی‌هایی لازم برای نصب و نگهداری آن را ارائه خواهیم کرد.»

اثری که موزه گوگنهایم به کاخ سفید پیشنهاد داده، یک کاسه توالت از طلای ۱۸ عیار است که کاملاً هم کاربردی و قابل‌استفاده است. اسم این اثر «آمریکا» ست و تعبیر شده که کنایه‌ای به ثروت‌اندوزی در ایالات متحده است. موزه گوگنهایم گفته است هدفشان این بوده یک کالای لوکس را که به ظاهر برای یک درصد ثروت‌مندتر جامعه در نظر گرفته شده، در اختیار عموم قرار دهد. هنرمند میلانی اثر هم گفته نابرابری اقتصادی، الهام‌بخش این اثرش بوده است.

سابقه دارد که رئیس‌جمهور و بانوی اول آمریکا برای آراستن اتاق‌ها و تالارهای کاخ‌سفید، آثار هنری بزرگ را امانت بگیرند.

آخرین ویرایش در %ب ظ، %22 %681 %1397 ساعت %19:%فروردين