پرتره یک بازیگر: رامی مالک

07 فروردين 1398
رامی مالک رامی مالک

نگاهی به زندگی و پروژه جدید بهترین بازیگر مرد سال 2018

رامی مالک، بازیگری که در نودویکمین دوره اسکار برای ایفای نقش فردی مرکوری در «راپسودی بوهمی» بهترین بازیگر مرد نقش اول شناخته شد برای بازی در «جیمز باند 25» آماده می‌شود.

طبق گزارش «ددلاین» این بازیگر آمریکایی مصری‌تبار قرارداد نقش‌آفرینی شخصیت مقابل مأمور 007 را امضا کرده است. بیست وپنجمین قسمت مجموعه «جیمز باند» آخرین حضور دنیل کریگ را در این نقش رقم می‌زند. نشریه ورایتی در دسامبر سال 2018 خبر داده بود برنامه کاری مالک در آخرین فصل سریال «آقای ربات» نشان می‌دهد او نمی‌تواند در هردوی این آثار حضورداشته باشد. اما تأخیرهایی که مرحله تولید «جیمز باند 25» را به تعویق انداخت به نفع رامی مالک شد.

 آگوست 2018 که دنی بویل نتوانست با تهیه‌کنندگان فیلم کنار بیاید، کارگردانی این پروژه را ترک کرد و پیش‌نویس‌های فیلم‌نامه‌ای که پل هگیز و تیم نویسندگی مجموعه «نیل پرویس و رابرت وید» نوشته بودند، بازنویسی نشده برجای ماند. ماه گذشته میلادی اسکات ز. برنز، نویسنده فیلم «اولتیماتوم بورن»، برای بازنویسی فیلم‌نامه استخدام شد و قرار است کری فوکوناگا، نخستین کارگردان آمریکایی این مجموعه، بر مسند کارگردانی این فیلم بنشیند. پیش از آن کریستوفر مک کوایر، ژان مارک ولی، ادگار رایت، دیوید مکنزی، اس. جی. کلارکسن، برت لیتون و یان دمانژ برای کارگردانی «جیمز باند 25» در نظر گرفته‌شده بودند.

بیشتر بخوانید:

ادای دینی به کارنامه بازیگری رابرت ردفورد

درخشش نیکول کیدمن در نقشی منفی و متفاوت

مارگو رابی، سیمای زنی جسور و شجاع

فیلم‌برداری این پروژه تحت عنوان «Shatterhand» در ماه آوریل کلید خواهد خورد و تاریخ اکران فیلم آوریل 2020 تعیین‌شده است. جزییات کمی درباره شخصیت شریر این قسمت وجود دارد اما سال گذشته سعید تغماوی، بازیگر فرانسوی- مراکشی گفته بود برای بازی در این نقش به او پیشنهاد‌هایی شده است اما در آن مرحله مسئله اقلیت بودن این بازیگر مطرح نشده بود بنابراین او کنار گذاشته شد. بعدازآن گفته شد ناسازگاری بویل با تهیه‌کنندگان به دلیل انتخاب توماش کات، ستاره فیلم «جنگ سرد»، برای ایفای نقش شخصیت شریر فیلم بوده است. مالک - با پدر و مادری که از مصر به آمریکا مهاجرت کرده‌اند- در حالی قرارداد بازی‌اش در این فیلم را به امضا رساند که گفته بود «نقش اعراب یا اهالی خاورمیانه‌ای» را که تصویری منفی از این مردمان ارائه می‌دهد، نمی‌پذیرد.

پیش‌ازاین «ورایتی» خبر داده بود تهیه‌کنندگان این پروژه به دنبال دو بازیگر زن هستند؛ بازیگری که نقش مأمور ام آی-6 جدید را ایفا کند و همدستی شبیه به شخصیتی که اولگا کوریلنکو در بیست ودومین قسمت این مجموعه، «ذره‌ای آرامش» بازی کرد. با لوپیتا نیونگو، بازیگر برنده اسکار برای بازی در فیلم «دوازده سال بردگی»، مذاکراتی انجام شد که به سرانجام نرسید. آن‌ها همچنین خواهان بازیگر مردی هستند شخصیت مأمور سیا را - شبیه به نقشی که جفری رایت در قسمت‌های پیشین به نمایش گذاشته بود - بازی کند. منابع متعبر نیز گفته‌اند بیلی مگنوسن بازیگری است که برای ایفای نقش کارگزار سیا در نظر گرفته‌شده است اما هنوز مشخص نیست عوامل فیلم برای مذاکره با او اقدام کرده‌اند یا خیر.

بهار سرلک/اعتماد

 

بخت درخشان رامی مالک

منتقدان مسحور و مبهوت بازی رامی مالک در نقش فردی مرکوری در فیلم حماسه کولی (راپسودی بوهمی) شده‌اند. فیلمی که ستاره اقبالش با بازی رامی مالک درخشیدن گرفت و شانس رامی مالک هم گفت و با این فیلم توانست اولین جایزه اسکارش را به دست بیاورد.

بازی در نقش‌های بیوگرافیک همیشه برای بازیگران خوش‌شانسی می‌آورد. داوران مشتاق‌اند تا چالش بازیگران را برای بازی در نقش آدم‌های واقعی ببینند. امسال کریستین بیل مثلاً نقش دیک چنی را در فیلم «معاون رئیس‌جمهور» آدام مک‌کی ایفا کرد و نامزد اسکار شد. ماهرشالا علی و ویگو مورتنسن برای بازی در نقش دکتر دان شرلی و تونی واللونگا نامزد اسکار شدند که درنهایت رامی مالک توانست اسکار بهترین بازیگر سال 2019 را از آن خود سازد.

پذیرفتن بازی در نقش فردی مرکوری ریسک بزرگی است. به‌هرحال خواننده گروه کویین هنوز هم طرفداران پر و پا قرصی دارد. با آن صدای حیرت‌انگیز جادویی که داشت و شخصیت خاصش. هرچند همین خاص بودن منجر به این شد که یکی از اولین قربانیان بیماری ایدز باشد. به‌هرحال رامی مالک در ایفای نقش فردی مرکوری سنگ تمام گذاشت. بازیگری که تا پیش‌ازاین کسی او را نمی‌شناخت تبدیل به ستاره‌ای شد که منتقدان متفق‌القول در تحسین بازی‌اش هم‌نظر بودند.

رامی سعید مالک ۱۲ می ۱۹۸۱ در لس‌آنجلس متولد شد. اصلیتش مصری است. پدر و مادرش سال ۱۹۷۸ قاهره را ترک کردند بعدازاینکه پدرش که تور لیدر بود توسط گردشگران غربی مسحور آمریکا شد. آن‌ها به لس‌آنجلس سفر کردند اما کمتر به هالیوود سر می‌زدند. پدر مالک در آمریکا به کار فروختن بیمه مشغول شد و مادرش حسابدار بود. رامی مالک با اعتقادات مسیحی و زبان عربی مصری بزرگ شد.

خانواده مالک همیشه اصرار داشتند که فرزندانشان رگ و ریشه مصری‌شان را حفظ کنند و به یاد داشته باشند. شاید به همین دلیل مالک توانسته آن سکانس‌هایی از فیلم «حماسه کولی» را که تقابل فردی مرکوری (فرخ بولسارا) با خانواده هندی-پارسی‌اش را نشان می‌دهد، باورپذیر از کار دربیاورد.

رامی مالک درواقع اولین نسل از خانواده مالک بود که در آمریکا متولد شد درنتیجه تفاوت‌های فرهنگی باعث شده بود نتواند کاملاً با بچه‌های دیگر ارتباط بگیرد. تقریباً نیمی از عمرش نامش را هم اشتباه تلفظ می‌کردند. به گفته خودش تازه در دبیرستان بود که این اعتمادبه‌نفس را پیدا کرد وقتی نامش را دیگران می‌گویند آن‌ها را تصحیح کند. یکی از معلمانش در دبیرستان استعداد فوق‌العاده او را در درام و نمایش کشف کرد و به او پیشنهاد داد در یک مسابقه نمایشنامه تک نفره‌ای را اجرا کند. وقتی پدر و مادرش علیرغم اینکه دوست داشتند او وکیل بشود نسبت به نمایشش واکنش مثبتی نشان دادند رامی حس کرد که باید بازیگری را به‌عنوان حرفه و آینده‌اش انتخاب کند. در دانشگاه ایوانسویل تئاتر خواند و از دانشگاه یک نشان افتخاری هم گرفت که به دانشجویانی داده می‌شد که به موفقیت شخصی برسند و به جامعه‌شان و دانشگاه خدمتی کرده باشند.

از سال ۲۰۰۴ کارنامه بازیگری‌اش آغاز می‌شود. بعد از دانشگاه حلقه دوستانش بیشتر نویسندگان و کارگردانان بودند. آن‌ها با هم نمایش‌های ارزان‌قیمت در نیویورک اجرا می‌کردند. وقتی مالک برای دیدن خانواده‌اش به لس‌آنجلس رفت، مالی فین که بازیگردان بود او را قانع کرد که همان‌جا بماند و دنبال کار بگردد. مالک به آپارتمان خانواده‌اش برگشت و به‌عنوان پیک پیتزا کار می‌کرد و گاهی هم فلافل و شاورما درست می‌کرد و می‌فروخت.

بعد از یک سال و نیم دوندگی و فرستادن رزومه‌اش به دفاتر تهیه‌کنندگان بالاخره یک نفر به نام مارا کیسی که مسئول انتخاب بازیگر یک پروژه بود با او تماس گرفت و خواست که با مدیر برنامه‌هایش صحبت کند و وقتی مالک به او اعتراف کرد که مدیر برنامه ندارد اولین توصیه را دریافت کرد: اول یک مدیر برنامه استخدام کند. درنهایت آن‌ها ملاقات کردند و مالک برای بازی در سیت‌کام «دختران گیلمور» استخدام شد. سال بعد در دو اپیزود از یک درام جنگی بازی کرد و توانست کارت اتحادیه بازیگران را بگیرد.

سال ۲۰۰۶ اولین حضورش در سینما با یک نقش فرعی کوتاه در فیلم «شبی در موزه» شان لوی رقم خورد. اما همچنان حضورش در سریال‌ها و تلویزیون پررنگ‌تر بود. از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ در نقش‌های فرعی نه‌چندان مهم حضور پیدا کرد. مثلاً نقش یک بمب‌گذار مراکشی در سریال محبوب «۲۴» از شبکه فاکس. تعداد این مدل نقش‌هایی که به او پیشنهاد می‌شد روزبه‌روز افزایش پیدا کرد و درنتیجه لقب «تروریست باورپذیر» را به او دادند. او به مدیر برنامه‌هایش دستور داد نقش‌هایی که اعراب یا افراد خاورمیانه را منفی نشان می‌دهد نپذیرد.

سال ۲۰۱۱ برای اولین بار با بازی در سریال «The Pacific» دیده شد. سریالی که برنده جایزه‌امی شد و منتقدان بازی مالک را تحسین کردند. بعد از فیلم‌برداری پرفشار این سریال تصمیم گرفت مدتی به آرژانتین برود و آنجا زندگی کند. بعد از پخش سریال «The Pacific» تام هنکس، بازیگر بزرگ به رامی مالک نامه نوشت و بازی او را تحسین کرد. هنکس بعدتر از او دعوت کرد تا در فیلم «لری کراون» نقش یک دانشجوی کالج را بازی کند. اما اتفاق خوب زندگی مالک سال ۲۰۱۵ افتاد. سام اسماعیل خالق سریال «آقای روبات» با بیش از صد بازیگر برای بازی در نقش اصلی مذاکره کرده بود. الیوت کاراکتر اصلی سریال هکری بود که ذهن غیرمتعادلی داشت. بعدازاینکه اسماعیل بازی مالک را دیدکل نقش را بازنویسی کرد. او می‌گوید: «مالک ذهن مرا باز کرد که الیوت واقعاً باید چطور باشد.»

درام روان‌شناسانه «آقای روبات» با بازی مالک در نقش اصلی پخش شد و تحسین منتقدان را برانگیخت و اولین جوایز را نصیب او کرد. اینترتینمنت ویکلی بازی او را «به‌کلی خارق‌العاده» خواند و دلیل محکمی برای اینکه سریال را باید دید. مالک برای اینکه بتواند این نقش را درست از کار دربیاورد با روانشناسان و تراپیست‌های متعددی ملاقات کرد. جایزه اتحادیه بازیگران، گلدن گلوب، امی و اتحادیه منتقدان همه با سریال «آقای روبات» نصیب رامی مالک شد. فصل چهارم و آخر سریال قرار است امسال پخش شود.

سال ۲۰۱۷ در بازسازی فیلم «پاپیون» نقش لویی دگا را بازی کرد. نقشی که در فیلم دوست‌داشتنی شافنر داستین هافمن به‌خوبی ایفا کرده بود. فیلم آن‌قدر ضعیف بود که نه بازی مالک دیده شد و نه اصلاً درباره فیلم سروصدایی به پا شد. نتیجه بازی درخشانش در «آقای روبات» بود که نقش چالش‌برانگیز فردی مرکوری را در «حماسه کولی» برایش به ارمغان آورد. نقشی که قرار است برایش اسکار ببرد. نقشی که به خاطر بازی در آن گلدن گلوب و جوایز مهم سینمایی سال را نصیب خودش کرد. اگر «آقای روبات» شروع مسیر موفقیتش در تلویزیون بود حالا با «حماسه کولی» فاتح سینماها شده است.

البته که در بازی‌اش اغراق زیادی وجود دارد. اگر اجراهای فردی مرکوری واقعی را ببینید از شکل دندان‌هایش گرفته تا اکت‌هایش طبیعی‌تر است اما در واکنش‌های کاراکتری، در نشان دادن آن تفاوت و تنهایی رامی مالک بازی خوبی از خودش نشان داده است. شاید چون خودش هم مثل مرکوری از خانواده‌ای می‌آمد که ریشه‌های غربی نداشتند و برای ثابت کردن خودش درست مثل فردی زحمت زیادی کشید.

صوفیا نصراللهی/دیجی‌کالا مگ