دومین اسکار سینمای ایران تعلق گرفت به فروشنده اصغر فرهادی

09 اسفند 1395

ترامپ بیداری؟  

 هشتادونهمین دوره مراسم اسکار با اجرای جیمی کیمل در حالی به پایان رسید که مجسمه طلایی دیگری به سینمای ایران تعلق پیدا کرد. در این مراسم انوشه انصاری و فیروز نادری به نمایندگی از اصغر فرهادی حضور یافتند و بعد از اعلام نام «فروشنده» به‌عنوان بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان جایزه کارگردان ایرانی را دریافت کردند. انصاری شالی به تن کرده بود که طرح آن نقشه زادگاهش مشهد را از فضا نشان می‌داد.

پس از حضور ستارگان هالیوود روی فرش قرمز مراسم اسکار، هشتادونهمین دوره مراسم اسکار در دالبی تئاتر هالیوود آغاز شد. فیلم «مهتاب» سه جایزه بهترین فیلم، مکمل مرد و فیلم‌نامه اقتباسی را از آن خود کرد.فیلم «لالا لند» نیز توانست هفت جایزه اسکار را به خود اختصاص دهد.جیمی کیمل مجری در آغاز مراسم به کنایه از دونالد ترامپ تشکر که باعث شده است امسال دیگر همانند سال گذشته اسکار نژادپرست به نظر نرسد.آلیسیا ویکاندر برنده جایزه بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را معرفی کرد. نامزدهای این رشته ماهرشالا علی در  «مهتاب»، جف بریجز در «حتی اگر سنگ ببارد»، لوکاس هجز در «منچستر به ای د سی»، دو پتل در «شیر» و مایکل شانون در «حیوانات شب زی» بودند که درنهایت جایزه به ماهرشالا علی بازیگر مسلمان رسید. با اهدای نخستین جایزه اسکار به این بازیگر سیاه‌پوست به نظر می‌رسد که آکادمی قصد دارد به جنجال‌های اسکار زیادی سفید است، پایان دهد.

جیمی کیمل پیش از اهدای جایزه بهترین چهره‌پردازی بازهم ترامپ را هدف قرارداد و به شوخی گفت که ما اینجا «اخبار جعلی» را تاب نمی‌آوریم و گفت اگر فردی از سیان ان، نیویورک‌تایمز یا رسانه‌هایی ازاین‌دست در سالن حضور دارند، آنجا را ترک کنند. جایزه اسکار بهترین چهره‌پردازی به آلساندرو برتولاتزی، جورجو گرگورینی و کریستوفر نلسن طراحان «جوخه انتحار»‌ اهدا شد. برندگان جایزه بهترین چهره‌پردازی هنگام دریافت اسکار، جایزه خود را متعلق به تمام مهاجران دانستند. جایزه بهترین طراحی لباس را کالین آتوود برای «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها» از آن خود کرد.

بازیگران فیلم «چهره‌های پنهان» جایزه بهترین فیلم مستند بلند را به «او. جی: ساخت آمریکا» ساخته ازرا ادلمن اهدا کردند.  ادلمن جایزه‌اش را به قربانیان خشونت پلیس در آمریکا اهدا کرد. شریل به ون آیزاکس رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینما بر صحنه حاضر شد و به نامزدهای اسکار تبریک گفت. او گفت هنر مرز نمی‌شناسد و هنرمندان در تمام جهان پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند. جایزه بهترین تدوین صدا را سیلوین بلمار برای کار خود در فیلم «ورود» دریافت کرد؛ و جایزه بهترین میکس صدا به فیلم «هکسا ریج» رسید.

 مارک رایلنس جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش مکمل را به وایولا دیویس برای بازی درخشانش در «حصارها»  اهدا کرد. دیگر نامزدهای این رشته وایولا دیویس در «حصارها»، نایومی هریس در «مهتاب»، نیکول کیدمن در «شیر»، اوکتاویا اسپنسر در «چهره‌های پنهان» و میشل ویلیامز در «منچستر به ای د سی» بودند. برخلاف سال گذشته که هیچ بازیگر سیاه‌پوستی نامزد اسکار بازیگری نشده بود در این دوره از اسکار تا اینجای کار دو جایزه بازیگری را بازیگران سیاه‌پوست دریافت کرده‌اند.

جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان به «فروشنده» ساخته اصغر فرهادی اهدا شد. این جایزه را شالیز ترون و شرلی مک لین به انوشه انصاری و فیروز نادری که به نمایندگی از فرهادی در مراسم حاضرشده بودند اهدا کردند. انصاری بعد از دریافت جایزه متنی را از سوی اصغر فرهادی خواند که بخشی از آن به این شرح است: «غیاب من برای احترام به مردم کشورم و مردم شش کشور دیگری است که قانونی غیرانسانی ورودشان به آمریکا را ممنوع می‌کند.» درحالی‌که سخنان انصاری با تشویق پرشور حضار چند باری قطع شد، او متن ارسالی از فرهادی را چنین ادامه داد: «تقسیم دنیا به دو بخش «ما و دشمنان» ترسی به وجود می‌آورد که توجیهی نیرنگ‌انگیز برای خشونت و جنگ است. این جنگ‌ها سد راه دموکراسی و حقوق بشر در کشورهایی است که خود قربانی خشونت هستند.»  فرهادی که یک‌بار در سال ۲۰۱۱ با فیلم «جدایی نادر از سیمین» برنده اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان شده بود، این بار به دلیل سیاست‌های تبعیض‌آمیز ترامپ در مراسم اسکار حضور ندارد و به نمایندگی از خود انوشه انصاری و فیروز نادری را به این مراسم فرستاده است. کارگردان «درباره الی» پس از صدور فرمان اجرایی ترامپ برای ممنوعیت ورود شهروندان هفت‌کشور مسلمان ازجمله ایران به آمریکا، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در اعتراض به این کار در اسکار شرکت نمی‌کند حتی اگر برای ورود او به آمریکا استثنا قائل شوند.

اسکار بهترین انیمیشن کوتاه «پایپر» رسید و به و همان‌طور که انتظارش می‌رفت جایزه بهترین انیمیشن بلند را «زوتوپیا» از آن خود کرد. کمپانی پیکسار پس از ۱۶ سال دوباره با انیمیشن «پایپر» به جایزه اسکار بهترین انیمیشن کوتاه‌دست پیدا کرد. سرانجام «لالا لند» به نخستین اسکارش دست پیدا کرد. جایزه بهترین طراحی صحنه را در این دوره از جوایز اسکار، فیلم «لالا لند» دریافت کرد.

ریز احمد و فلیسیتی جونز فیلم «کتاب جنگل» را به‌عنوان برنده جایزه بهترین جلوه‌های ویژه معرفی کردند. جایزه بهترین تدوین اسکار هشتادونهم به جان گیلبرت تدوینگر فیلم «هکسا ریج» اهدا شد. جایزه بهترین مستند کوتاه اسکار به «کلاه‌سفیدها» رسید؛ و جایزه بهترین فیلم کوتاه  به «آواز» اهدا شد.

خاویر باردم و مریل استریپ برای معرفی جایزه بهترین فیلم‌برداری روی صحنه آمدند و جایزه اسکار را به  لینوس ساندگرن فیلم‌بردار «لالا لند» اهدا کردند. این دومین جایزه «لالا لند» در شب جوایز اسکار است. جیمی کیمل شوخی با ترامپ را ادامه داد و مستقیم از صحنه اسکار خطاب به او در توییتر نوشت: «ترامپ بیداری؟»  اکنون نوبت به اهدای جوایزی رسیده است که «لالا لند» مدعی اصلی آن‌هاست. همان‌طور که انتظار آن می‌رفت ساموئل آل. جکسون جاستین هورویتز خالق موسیقی متن «لالا لند» را به‌عنوان برنده جایزه بهترین موسیقی متن معرفی کرد. اسکارلت جوهانسون برای معرفی برنده جایزه بهترین ترانه درصحنه حاضر شد. این جایزه نیز برای ترانه «شهر ستاره‌ها» سهم فیلم «لالا لند» شد. پس از اهدای جایزه بهترین ترانه جنیفر آنیستون برای بزرگداشت درگذشتگان دنیای هنر در سال گذشته بر صحنه حاضر شد و پس‌ازآن کلیپی از درگذشتگان سال گذشته پخش شد که عباس کیارستمی کارگردان نام‌آشنای ایران نیز یکی از آن‌ها بود. مت دیمن و بن افلک پس از معرفی برگزیده بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباسی، جایزه اسکار را به کنت لونرگان برای فیلم‌نامه «منچستر به ای د سی» اهدا کردند؛ و ایمی آدامز بازیگر «ورود»، بری جنکنیز خالق فیلم‌نامه «مهتاب» را به‌عنوان برنده اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی معرفی کرد. اسکار بهترین کارگردانی را دیمین شزل برای کارگردانی «لالا لند» از آن خود کرد. جایزه او را هال بری اهدا کرد.

بری لارسن برنده اسکار بهترین بازیگر زن سال ۲۰۱۶، جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد اسکار را به کیسی افلک اهدا  کرد. بازی افلک در «منچستر به ای د سی» بیشتر جوایز سینمایی را برای این بازیگر به ارمغان آورده است. اندرو گارفیلد در «هکسا ریج»، رایان گاسلینگ در «لالا لند»، ویگو مورتنسن در «کاپیتان فانتاستیک» و دنزل واشنگتن در «حصارها» رقبای او درراه رسیدن به اسکار بودند.

دراین‌بین لئوناردو دی‌کاپریو که سال گذشته برای بازی در «بازگشته از گور» اسکار گرفت برای معرفی بهترین بازیگر زن درصحنه حاضر شد. نامزدهای این رشته ایزابل هوپر در «او»، روت نگا در «لاوینگ»، ناتالی پورتمن در  «جکی»، اما استون در «لالا لند» و مریل استریپ در «فلورانس فاستر جنکینز» بودند که درنهایت جایزه به اما استون رسید.

شب هشتادونهمین دوره جوایز اسکار با معرفی برنده برترین جایزه از سوی وارن بیتی و فی داناوی به پایان رسید و  از میان «هکسا ریج»، «حصارها»، «ورود»، «حتی اگر سنگ ببارد»، «مهتاب»، «شیر»، «چهره‌های پنهان»، «منچستر به ای د سی» و «لالا لند» جایزه بهترین فیلم سال اسکار به «مهتاب» رسید.

در حاشیه:

مراسم هشتادونهمین دوره اسکار حاشیه‌های بسیار داشت که یکی از آن‌ها پخش تصویر فردی زنده در کلیپ یادبود درگذشتگان بود.از ابتدا مشخص بود که این دوره از مراسم اسکار تحت تأثیر اعتراض‌های هالیوود به سیاست‌های ترامپ قرار خواهد گرفت و اما کسی به ذهنش خطور نمی‌کرد که در پایان مراسم نام برنده جایزه بهترین فیلم را اشتباه اعلام کنند؛اما این پایان ماجرای اشتباهات اسکار هشتادونهم نبود. در اشتباهی دیگر هنگام پخش کلیپ بزرگداشت درگذشتگان سرشناس دنیای هنر و سرگرمی در سال گذشته، تصویری از جن چپمن تهیه‌کننده سرشناس استرالیایی پخش شد که البته در قید حیات است.ماجرا ازاین‌قرار است که در این کلیپ قرار بود تصویری از جنت پترسون طراح لباس استرالیایی فیلم‌هایی چون «پیانو» و «ستاره درخشان» پخش شود که اکتبر سال ۲۰۱۵ از دنیا رفت. در کلیپ نام و مشخصات پترسون درست درج‌شده بود، اما به‌جای عکس خودش عکس جن چپمن قرارگرفته بود.چپمن با اعلام اینکه زنده و سلامت است، گفت:‌ «استفاده از عکس من به‌جای دوست قدیمی‌ام پترسون بسیار ناراحت‌کننده بود.» این دو در فیلم «پیانو» همکاری کرده بودند.

 آکادمی علوم و هنرهای سینما هنوز هیچ واکنشی به انتشار این خبر نشان نداده است. در بخش بزرگداشت درگذشتگان این دوره از مراسم اسکار تصویری از عباس کیارستمی کارگردان نام‌آشنای ایران نیز پخش شد.