هفت ستاره ناکام اسکار

25 دی 1398

هفت ستاره ناکام اسکار

آرش نهاوندی

تعدادی از استعدادهای ستوده شده سینما در زمینه بازیگری نظیر گلن کلوز، میشل ویلیامز، خواکین فونیکس و ادوارد نورتون باوجود نقش‌آفرینی‌های تحسین‌شده در فیلم‌های مطرح، همچنان موفق نشده‌اند جایزه اسکار را از آن خود کنند. از این میان کیت وینسلت و لئوناردو دی‌کاپریو پس از سال‌ها ناامیدی توانستند سرانجام جایزه اسکار را به ترتیب برای فیلم‌های «کتاب‌خوان» (2008) و «بازگشته» (2016) از آن خود کنند.

بااین‌حال، خیلی از پیشگامان هالیوودی مانند این دو آن‌قدر خوش‌شانس نبوده‌اند. در آستانه اعلام نامزدهای نهایی جایزه 2020 در روز 13 ژانویه (23 دی) سایت نیشن نگاهی کرده به برخی از مشهور‌ترین چهره‌هایی که تا‌کنون نتوانسته‌اند در هیچ‌یک از 4 رشته بازیگری در مراسم اسکار جایزه‌ای را از آن خود کنند. در این مطلب به 7 نفر از مشهور‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.


اسکارلت یوهانسون

اتفاقات امکان دارد برای بازیگر فیلم «داستان ازدواج» در مراسم اسکار جور دیگری رقم بخورد. او امسال در فیلم تایکا وایتیتی به نام «جوجو ربیت» هم بازی در نقش مکمل را عهده‌دار بوده؛ امری که می‌تواند شانسش در دریافت جایزه اسکار را افزایش دهد. البته او یکی از بازیگران سینما‌ست که درگذشته نیز نامزد دریافت اسکار به خاطر ایفای نقش در فیلم‌های «ارباب حلقه‌ها: یاران حلقه» (2001) و «خدایان و هیولاها» (1998) شده است.

برد پیت

سال 2019 با فیلم‌های پرسر‌وصدای «روزی روزگاری در هالیوود» و «اد آسترا» می‌تواند نخستین سالی باشد که برد پیت یا در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد یا در رشته بهترین بازیگر موفق به کسب جایزه اسکار شود. اگر فیلم «12 سال بردگی» (2013) جایزه بهترین فیلم سال را از آن خود کرد و فیلمی بود که برد پیت در آن ایفای نقش کرده بود، اما او هنوز نتوانسته به‌عنوان بازیگر جایزه‌ای از آن خود کند. گفته می‌شود که برد پیت می‌توانست به خاطر یکی از فیلم‌های کمدی که در آن ایفای نقش کرده بود، برنده اسکار شود، اما مشکل اینجاست که آکادمی اسکار طبق روال همیشگی بازیگران فیلم‌های غیر کمدی را برای اهدای جایزه بهترین بازیگر انتخاب می‌کند. او تا‌کنون 3 بار نامزد دریافت جایزه اسکار برای بازی در فیلم «12 میمون» (1996)، «مورد عجیب بنجامین باتن» (2008) و «مانیبال» (2011) شده است.

ادوارد نورتون

نورتون ازجمله بازیگرانی است که تا‌کنون برای بازی در فیلم‌های «مرد پرنده»‌(2014)، «تاریخ مجهول آمریکا» (1998) و «ترس کهن» (1996) کاندیدای دریافت جایزه اسکار هم در رشته بهترین بازیگر مرد و هم در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شده بود. در سال‌1999 پس از نامزدی در رشته بهترین بازیگر مرد به خاطر ایفای نقش در تاریخ مجهول آمریکا، نامش در کنار بازیگرانی نظیر تام هنکس، یان مک‌کلان و نیک نولتی قرارگرفته بود که درنهایت جایزه به هیچ‌یک از آنان نرسید و نصیب روبرتو بنینی به خاطر ایفای نقش در فیلم «زندگی زیبا‌ست» شد، درحالی‌که بسیاری در آن زمان ادوارد نورتون را به دلیل بازی درخشانش در فیلم تاریخ مجهول آمریکا شایسته دریافت جایزه می‌دانستند.

گلن کلوز

او تا به امروز 7 بار نامزد دریافت جایزه اسکار هم در رشته بهترین بازیگر زن و هم در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل زن ‌شده است؛ همچنین او در سال‌2019 ‌برای ایفای نقش در فیلم «همسر» نیز کاندیدا شده بود؛ اما انتخاب داوران آکادمی اسکار در سال‌2019 فردی نبود جز الیویا کولمن. او توانست جایزه اسکار را به خاطر ایفای نقش در فیلم «سوگلی» از آن خود کند. گلن کلوز اما اخیراً در 2 فیلم که مرحله پس از تولید خود را می‌گذرانند، ایفای نقش کرده؛ بنابراین همچنان امید می‌رود این بازیگر 72 ساله بتواند جایزه اسکار را کسب کند.

میشله ویلیامز

میشله ویلیامز از بد‌اقبالی همیشه در فهرست‌هایی نامزد می‌شده که نام‌های بزرگی در آن جای گرفته بودند، علاوه بر اینکه ذکر این نکته ضروری است که شکست دادن مریل استریپ در هر دوره‌ای که او در فهرست نامزدهای دریافت جایزه اسکار قرار دارد، کار دشواری است. میشله ویلیامز باوجود بازی در فیلم‌هایی نظیر «جزیره شاتر» (2010)، «کوهستان بروکبک» (2005) و «ولنتاین آبی» (2010) نتوانسته هیچ‌گاه نه در رشته بهترین بازیگر زن و نه در رشته بهترین بازیگر نقش مکمل زن برنده جایزه اسکار شود. او تاکنون نامزد دریافت جایزه برای بازی در فیلم‌های ‌‌کوهستان بروکبک، ولنتاین آبی، «هفته من با مرلین» و «منچستر از کنار دریا» شده است.

خواکین فونیکس

خواکین فونیکس به‌احتمال‌زیاد در اسکار 2020 به خاطر ایفای نقش در فیلم جوکر جایزه اسکار را برای نخستین بار از آن خود خواهد کرد؛ اما پیش‌تر فونیکس سابقه طولانی در از دست دادن جوایز اسکار برای بهترین بازی‌های خود دارد. البته هیچ‌کس از این مسئله غبطه نمی‌خورد که چرا فیلیپ سیمور هافمن توانست او را در راه کسب اسکار ناکام بگذارد. هافمن در آن سال به خاطر بازی در فیلم کاپوته جایزه اسکار را برده بود. دست‌کم بازی خواکین فونیکس در نقش کمودوس در فیلم گلادیاتور (2000) باید برای او یک اسکار به همراه می‌آورد که چنین نشد. او به خاطر بازی در فیلم‌های گلادیاتور (2000)، سربه‌راه باش (2006) و استاد (2013) کاندیدای دریافت جایزه اسکار شده است.

نائومی واتس

نائومی واتس، بازیگر انگلیسی- استرالیایی 2 بار کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر سال از سوی آکادمی اسکار شد اما در هر دو سال 2003 و 2013 شارلیز ترون به خاطر ایفای نقش در «هیولا» و جنیفر لارنس به خاطر ایفای نقش در فیلم «دفترچه امید‌بخش» برنده جایزه اسکار شدند. به اعتقاد منتقدان، او به دلیل بازی در فیلم‌های «غیرممکن» (2012) و «جاده مالهالند» (2001) نیز باید نامزد جایزه اسکار می‌شد. او تاکنون تنها برای فیلم‌های غیرممکن و «21 گرم» کاندیدای دریافت جایزه اسکار شده است.

همشهری