پایان سریال جنایی «آن شب» در آمریکا با حضور پیمان معادی

18 مهر 1395

درخشش پیمان معادی در سریال «آن شب»

سریال جنایی «آن شب» (The Night Of)محصول شبکه محبوب و پربیننده اچ بی او آمریکا به پایان رسید. سریالی که توانست بیننده‌های زیادی را تا اپیزود آخر نگه دارد. بسیاری از تماشاگران، پیش از پخش آخرین قسمت، به گمانه‌زنی در مورد پایان سریال پرداختند و همین پایان غیر قابل پیش‌بینی یکی از عواملی بود که به موفقیت سریال کمک کرد.یکی از بازیگران سریال «آن شب» پیمان معادی، بازیگر سرشناس ایرانی بود. این سریال در واقع نخستین پروژه‌ای بود که پس از فیلم «جدایی» به معادی پیشنهاد شد اما به دلیل مرگ ناگهانی یکی از بازیگران فیلم، مدتی متوقف شد.

سریال «آن شب» محصول سال ۲۰۱۶، داستان نصیر پسر جوان پاکستانی متولد آمریکا را دنبال می‌کند که ناخواسته وارد ماجرایی جنایی شده و باآنکه از چون و چرای داستان بی خبر است متهم اصلی قتل است. پیمان معادی، در نقش سلیم خان، پدر نصیر ایفای نقش می‌کند که پس‌ازاین ماجرا شغلش را به عنوان راننده تاکسی از دست می‌دهد. سریال «آن شب» داستانی جنایی دارد اما در خلال داستان، زندگی یک مرد مسلمان باپوستی تیره را در آمریکا امروز تصویر می‌کند. کسی که هر چند متولد آمریکاست و تابه‌حال به پاکستان نرفته، اما به عنوان یک پاکستانی مسلمان مورد قضاوت برخی قرار می‌گیرد.پیمان معادی، با نقش‌آفرینی در فیلم «درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی خود را به طیف گسترده‌ای از مخاطب ایرانی شناساند. این، نخستین همکاری او با اصغر فرهادی بود. دو سال پس‌ازاین پروژه مشترک، فرهادی از او برای بازی در «جدایی نادر از سیمین» دعوت کرد. فیلمی که جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی را گرفت و سرنوشت حرفه‌ای معادی را عوض کرد. او برای نقشش در این فیلم جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر مرد را نیز از جشنواره بین‌المللی فیلم برلین دریافت کرد. استعداد او در بازیگری در عرصه بین‌المللی فیلم نیز دیده شد.

در سال ۲۰۱۴، یکی از مشهورترین کارهای معادی در آمریکا اکران شد. «کمپ ایکس ری» با بازی کریستن استوارت در نقش نگهبان زندان گوانتانامو و پیمان معادی در نقش زندانی «علی» نخستین فیلم بلند کارگردان پیتر ستلر بود که در جشنواره فیلم ساندنس به نمایش درآمد و با استقبال تماشاگران و منتقدان همراه شد. فیلم «کمپ ایکس ری» از معدود فیلم‌های غیر ایرانی بود که در ایران هم نمایش داده شد.این فیلم داستان زندانبان سرخورده و مطیعی است که وارد رابطه‌ای احساسی با یکی از زندانیان (علی) می‌شود و زندگیش دگرگون می‌شود. علی هم که ساعت‌های بیکاری‌اش را با مرور قرآن و بازنگری در بینش دینی‌اش می‌گذراند، باورهای خود را نسبت به همه چیز زیر سؤال می‌برد.معادی چند فیلم دیگر نیز در آمریکا بازی کرد از جمله «آخرین شوالیه‌ها» (LastKnights)با بازی مورگن فریمن. این فیلم اثری است از کارگردان ژاپنی کازواکی کریا که با الهام از اسطوره‌های حماسی شرقی ساخته‌شده است. نمایش این فیلم در کشورهای خاور دور با استقبال خوبی همراه شد.پیمان معادی در گفتگو با «وولچر»، شاخه سرگرمی مجله نیویورک گفته که در انتخاب نقش‌هایی که به او پیشنهاد می‌شود حساس است و نقشی که یک عرب تروریست و یا یک ایرانی خرابکار را تصویر کند، نمی‌پذیرد. معادی در مورد بازی در نقش سلیم خان می‌گوید که از فیلمنامه خوشش آمده و دوست داشته این قصه را ایرانی‌ها نیز بشنوند. برای ایفای نقش یک پدر پاکستانی در سریال «آن شب»، معادی و ریز احمد، بازیگر نقش نصیر به گوشه و کنار نیویورک سر زدند و پای صحبتهای خیلی‌ها از جمله راننده تاکسی‌ها نشستند تا بتوانند در نقشی که قرار است بازی کنند بنشینند.  

پیمان معادی در سال ۱۳۴۹ در نیویورک متولد شد. او پنج ساله بود که همراه با خانواده‌اش به ایران رفت. معادی در رشته مهندسی متالوژی تحصیل‌کرده است و از شانزده سال پیش، فعالیت خود در عرصه سینما را با نگارش فیلمنامه آغاز کرد. از جمله کارهایی که خود او کارگردانی کرده، فیلم «برف روی کاج‌ها» است محصول سال ۱۳۹۰ و نقش‌آفرینی چهره‌هایی چون مهناز افشار، ویشکا آسایش و حسین پاکدل. نگارش فیلمنامه «برف روی کاج‌ها» چهار سال طول کشید.

سعید عدالتی