آیا شکسپیر تنها نویسنده نمایشنامه «هنری ششم» نبود؟!

08 آبان 1395

سال‌ها بود که متخصصان تردید داشتند آیا نمایشنامه‌های ویلیام شکسپیر را خود او نوشته، یا اگر هم خودش نوشته، آیا این کار را به‌تنهایی کرده است یا خیر؛ اما باوجوداین بحث‌ها، نمایشنامه‌های شکسپیر قرن‌ها به او و تنها به او نسبت داده می‌شد.

 به نوشته واشنگتن‌پست، اکنون برای اولین بار و با استفاده از کامپیوتر و اطلاعات جمع‌آوری‌شده، نشریه دانشگاه آکسفورد اعلام کرد که به چاپ جدید کتاب نمایشنامه سه‌بخشی «هنری ششم» (بخش ۱، ۲، ۳) ویلیام شکسپیر، نام کریستوفر مارلو را به‌عنوان نویسنده مشترک اضافه خواهد کرد.مارلو هم‌دوره و به گفته بعضی‌ها رقیب شکسپیر بود و آن‌طور که بنیاد (موسسه) شعر آمریکا ذکر می‌کند «دستاوردهای کریستوفر مارلو، شاعر و نمایشنامه‌نویس، فوق‌العاده بود و تنها کسی که می‌توانست از او جلو بزند، شکسپیر، نویسنده هم‌دوره‌اش بود.»آن دو ممکن بود باهم رقابت داشتند، ولی کارشناسان مدت‌هاست که فکر می‌کردند شکسپیر در بعضی از کارهایش، علاوه بر دیگر نویسندگان زمان (هم‌عصرش)با مارلو نیز کارهای مشترک انجام داده بود.

به گفته نیویورک‌تایمز نمایشنامه‌نویسی در آن زمان درست مثل فیلم‌نامه‌نویسی امروز بود. نویسنده اسکلت اصلی داستان را می‌نوشت و بعد تئاتر خانه نویسندگان مختلف را استخدام می‌کرد تا به آن شاخ و برگ (و آب‌وتاب) بدهند.