معرفی 100 چهره تأثیرگذار سال ۲۰۱۸ مجله تایم

12 ارديبهشت 1397

آن‌ها دنیای ما را زیبا کردند...

چهره‌های تایم ۱۰۰ در زمینه‌های گوناگون نقش مؤثری در پیشرفت یا پسرفت بشریت داشته‌اند به گزارش روزنامه معتبر یواس‌ای تودی، حضور ۴۵ شخصیت تأثیرگذار زن و ۴۵ چهره کمتر از چهل‌ساله، فهرست امسال را فهرستی به‌سوی آینده جلوه می‌دهد.

اسامی ۱۰۰ چهره تأثیرگذار سال ۲۰۱۸ اعلام شد. این اسامی را به سنت هرسال نشریه تایم اعلام کرد که شامل شماری از تأثیرگذارترین، بزرگ‌ترین، مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین چهره‌های امسال است.

آغاز داستان

اول‌بار در آخرین سال قرن بیستم بود که نشریه معتبر تایم ۱۰۰ شخصیت تأثیرگذار قرن بیستم را معرفی کرد. درواقع در تاریخ اول فوریه سال ۱۹۹۸ در جریان مناظره‌ای در یک گردهمایی در مرکز کنتاکی واشنگتن دی‌سی که با حضور دن ردر خبرنگار شبکه سی‌بی‌اس، دوریس کرنز گوودون باستان‌شناس، ماریو کومو فرماندار پیشین نیویورک، کاندولیزا رایس استاد علوم سیاسی، اروینگ کریستول ناشر نو محافظه‌کار و والتر اساکسون سر ویراستار تایم برگزار شد، تصمیم انتشار فهرست تأثیرگذارترین‌ها گرفته شد.

در آن شماره نشریه تایم آمده بود که این صد چهره «به‌طور چشمگیری باعث پیشرفت یا حتی پسرفت بشریت شده‌اند». در ادامه به دنبال موفقیت و به علت محبوبیتی که آن فهرست در پی داشت، از سال ۲۰۰۴ به این‌سو تایم تصمیم گرفت فهرست تأثیرگذارترین چهره‌ها را به‌صورت سالانه تهیه و منتشر کند. این فهرست که ازآن‌پس، هرسال منتشر می‌شود، بدل به موفق‌ترین و مؤثرترین ابراز وجود تایم در دنیای رسانه‌ها شده و بیراه نیست اگر بگوییم اشخاص معمولی، رسانه‌ها، سلبریتی‌ها و به‌طورکلی دنیای خبر و سرگرمی اهمیتی بسیار فراتر از یک رخداد ژورنالیستی برای فهرست تایم ۱۰۰ قائل هستند و البته همین هم باعث شده است که فهرست تایم ۱۰۰ از زمان انتشار، بارها و بارها به دلیل قرار داشتن یا نداشتن برخی نام‌های مهم و تأثیرگذار جهان در لیست، موردانتقاد قرار گیرد.

تایم ۱۰۰

صد چهره‌ای که تایم همه‌ساله معرفی می‌کند، در زمینه‌های گوناگون نقش مؤثری در پیشرفت یا پسرفت بشریت داشته‌اند. در حقیقت این فهرست در ۵ گروه پیشگامان، هنرمندان، مشاهیر، رهبران و سازندگان و قدرتمندان تنظیم می‌شود و به‌طور دقیق‌تر «در این فهرست صد نفره، ۲۰ نفر در هر گروه رتبه‌بندی می‌شوند که البته در برخی مواقع نیز به‌جای فرد، گروهی مطرح می‌شود».

در فهرست امسال، در بخش پیشگامان چهره‌هایی چون تیفانی هدیش، کمیل نانجیانی، پدی ویتسون، یاسمین وارد، جان ریدر و کلویی کیم؛ در بخش رهبران دونالد ترامپ، پرنس هری، محمد بن سلمان، صادق خان، نانسی پلوسی، کیم جونگ اون، تارانا بورک بنیان‌گذار جنبش «می تو» و حیدر العبادی؛ در بخش مشاهیر جنیفر لوپز، ریحانا، کریستینا خیمه نز، کیشا و دانیلا وگا و در بخش قدرتمندان راجر فدرر، اوپرا وینفری و... انتخاب‌شده‌اند.

تایم ۱۰۰ امسال از جنبه‌هایی در میان انتخاب‌های سال‌های اخیر فهرستی پیشرو ارزیابی‌شده است. روزنامه معتبر یواس‌ای تودی در مطلبی اشاره‌کرده که انتخاب ۴۵ شخصیت تأثیرگذار زن و ۴۵ چهره کمتر از چهل‌ساله فهرست امسال را فهرستی به‌سوی آینده جلوه می‌دهد. ادوارد فلزنتال، سردبیر تایم در این مورد می‌نویسد: حضور بیش‌ازپیش زنان تأثیرگذار در این فهرست شاهدی است بر وجود راه‌های متعدد برای تغییر جهان و از بین بردن سنت‌های غالب رهبری جنسیتی.

نام‌های تکراری

با این‌که خیلی کم پیش می‌آید یک شخصیت بیش از یک‌بار و برای سال‌های متمادی تأثیر شگرفی بر معادلات جهانی بگذارد، اما بازهم مرور لیست تایم ۱۰۰ نشان می‌دهد چهره‌هایی هستند که نامشان بارها و بارها در فهرست تأثیرگذارترین شخصیت‌های جهان تکرار شده است. از میان افرادی که توانسته‌اند بیش از یک‌بار در این فهرست معرفی شوند، می‌توان به باراک اوباما با ۱۱ حضور، هیلاری کلینتون با ۱۰ حضور، اوپرا وینفری با ۹ حضور، آنگلا مرکل و کیم جونگ اون با ۸ حضور، ولادیمیر پوتین و پاپ فرانسیس با ۶ حضور، استیو جابز و آنگسان سو کی با ۵ حضور و در ادامه بیل کلینتون، جورج کلونی، نلسون ماندلا، دالایی لاما، به راد پیت، مارک زوکربرگ و لبرون جیمز اشاره کرد.
هنرمندان امسال

در صدر فهرست هنرمندان امسال نیکول کیدمن قرار دارد. بازیگری که سال‌هاست در اوج می‌درخشد و هر بار که زمزمه پایان دورانش شنیده می‌شود، با اثری جدید دوباره خود را به اوج می‌رساند. او امسال با مجموعه دروغ‌های بزرگ کوچک در صدر هنرمندان نشسته است. علاوه بر او می‌شود به هیو جکمن بازیگر استرالیایی، گی یرمو دل تورو کارگردان مکزیکی و برنده اسکار امسال، یاسمین وارد رمان‌نویس، گرتا گرویگ بازیگر و کارگردان زن نامزد اسکار، کاردی بی رپر آمریکایی، تروور نوآ کمدین، نویسنده، تهیه‌کننده و مفسر سیاسی ۳۴ ساله از آفریقای جنوبی، گال گدوت بازیگر فیلم زن شگفت‌انگیز، جیمی کیمل مجری مشهور تلویزیونی، جنیفر لوپز، کریستینا خیمه نز، کیشا، اپرا وینفری، تیفانی هدیش و ریحانا اشاره کرد.

جنجال‌ها
همان‌گونه که گفته شد گاه بودن یا نبودن شخصیتی خاص در فهرست تایم باعث ایجاد مجادلات و جنجال‌هایی شده است؛ مثلاً می‌توان به این نکته اشاره کرد که تاکنون تونی بلر، نخست‌وزیر تأثیرگذار انگلستان هرگز در این فهرست حضور نداشته است که البته در پاسخ به انتقاد از این انتخاب مایکل الیوت، سر ویراستار مجله تایم گفته که تاکنون «از گرهارد شرودر و ژاک شیراک نیز در این فهرست نام‌برده نشده است؛ چون در این سال‌ها تأثیرگذار نبوده‌اند».

این مباحثات تنها بر سر حاضران در این فهرست نبوده، بلکه گاه در مواردی نیز درج نشدن بعضی نام‌ها جنجالی شده است. ازجمله درج نام آن کولتر گزارشگر محافظه‌کار در فهرست سال ۲۰۰۵ که باعث شد سایت خبری سالن بنویسد: این‌که مجله تایم نام آن کولتر را در کنار بیل کلینتون، نلسون ماندلا، کیم جونگ ایل و دالایی لاما قرارداد، باعث تمسخر صاحب‌نظران شد. در سالی که جورج بوش در یک انتخابات دراماتیک جان کری را شکست داد و رئیس‌جمهوری آمریکا شد، غیبت او در فهرست تایم دیگر رخداد جنجالی تایم ۱۰۰ بود.

گفته‌های بزرگان

در فهرست تایم ۱۰۰ رسم بر این است که شماری از برترین چهره‌های سال در توصیف فردی که در فهرست جای گرفته بنویسند؛ امسال هم این رسم در فهرست تأثیرگذارترین‌ها اعمال‌شده است. در فهرست امسال تایم، آن‌هاتاوی برای هیو جکمن، جوردن پیلی کارگردان برو بیرون برای گی یرمو دل تورو، جود آپاتو کارگردان برای کمیل نانجیانی، لی دانیلز کارگردان سرشناس برای یاسمین وارد رمان‌نویس، نائومی واتس برای نیکول کیدمن، لیندا کارتر برای گل گدوت بازیگر فیلم زن شگفت‌انگیز، استیون اسپیلبرگ در تجلیل از گرتا گرویگ بازیگر و کارگردان زن نامزد اسکار، رزی اودانل کمدین آمریکایی برای رزین بار بازیگر و کمدین ۶۵ ساله آمریکایی، وین دیزل برای دپیکا پادوکون، بنیچیو دل تورو در تجلیل از کارمن فولین کروز، کری واشنگتن برای جنیفر لوپز، سلنا گومز برای کریستینا خیمنز، سیندی لوپر برای کشا، یارا شهیدی بازیگر آفریقایی - ایرانی برای متکسین واترز سیاستمدار، تیفانی هدیش برای اپرا وینفری و کوین‌هارت برای تیفانی هدیش و آدل برای ریحانا نوشته‌اند. گفتنی است از میان ۱۰۰ چهره منتخب امسال، تنها تصویر ۶ نفر روی جلد مجله قرار می‌گیرد که در میان هنرمندان شامل تیفانی هدیش کمدین، نیکول کیدمن بازیگر و جنیفر لوپز خواننده می‌شود. راجر فدرر سوییسی تنیس‌باز مشهور، تارانا برک فعال حقوق بشر و ساتیا نادلا رئیس کمپانی مایکروسافت از دیگر افرادی هستند که تصویر آن‌ها روی جلد مجله تایم چاپ می‌شود.

نیکول کیدمن از زبان نائومی واتس

نائومی واتس درباره نیکول کیدمن نوشته: «از فیلم آرامش گورستانی که در سال ۱۹۸۹ نمایش داده شد تا دروغ‌های بزرگ کوچک که سال گذشته به نمایش درآمد، در این فاصله حدود سی‌ساله نیکول کیدمن هیچ‌گاه از ذهن ما دور نشده است و حتی بعدازاین دهه‌ها او هر بار سرزمین‌های جدیدی را فتح می‌کند». در «دروغ‌های بزرگ کوچک» نیکول نقش سلستی را بازی می‌کند. زنی که در تکاپوی جدایی از شوهر آزارگرش است. نیکول کاراکتر سلستی را چنان انسانی ارائه کرده که به باور نمی‌گنجد. احساسات او، ظرافتش، شکنندگی‌اش، شجاعت و خشونتش همه و همه چنان‌اند که وقتی داشتم سریال را می‌دیدم، می‌خواستم دستم را دراز کرده و نیکول را از خطرات پیرامونش دور کنم. نه‌فقط به این دلیل که نیکول دوست من است؛ نه بلکه به این خاطر که او چنان شجاعانه خود را در نقش سلستی عریان کرده که نتیجه‌اش واقع‌نمایی حیرت‌انگیز کاراکتر است. او می‌تواند آشنای هرکسی باشد. نیکول علاوه بر یک بازیگر درجه‌یک و متمایز، یک انسان باهوش، فرهیخته، مهربان و شورانگیز است که این‌ها همه موجب می‌شوند او را یک زن، یک انسان و یک دوست خوب بدانم.

هیو جکمن از زبان آن‌هاتاوی

آن‌هاتاوی نوشت: «کسی هیچ‌وقت نمی‌تواند جلوی مرا بگیرد که بگویم چرا این‌قدر هیو جکمن را دوست دارم. برای من دوست داشتن او شبیه دوست داشتن شکلات یا عروسک یا رنگین‌کمان است: بدون هیچ تلاشی. بله، او می‌تواند یک اتاق را با گرمی لبخندش روشن کند. بله او انسانی حرفه‌ای، سخاوتمند و کامل است و از استعدادی خاص برای سرگرمی‌سازی بهره می‌گیرد که همه‌چیز را دور می‌زند».

دربارگی یرمو دل تورو

جوردن پیلی کارگردان برو بیرون نیز برای گی یرمو دل تورو برنده اسکار ۲۰۱۸ و کارگردان فیلم شکل آب نوشته: «تماشای یکی از شاهکارهای گی یرمو دل تورو تجربه‌ای شگفت‌انگیز است. او در همه کارهایش وسوسه‌ای ممنوع را در قالب یک رمانس دیو و دلبری شکل می‌دهد. گیرمو عاشق هیولاهاست و زندگی می‌کند تا به ما نشان دهد که ما چه کسانی هستیم. او با هر داستانی که می‌گوید ما را به پذیرش یک حقیقت نزدیک‌تر می‌کند: این‌که هر یک از ما یک ارتباط قوی با طیف مقابل‌مان داریم».

امین فرج‌پور، شهروند