یک نقاشی از «لئوناردو داوینچی» رکورد فروش آثار هنری جهان را شکست

یک نقاشی قدیمی که چهره عیسی مسیح را به تصویر کشیده، در حراج خانه کریستی در نیویورک به مبلغ چهارصد و پنجاه میلیون دلار فروخته شد و رکورد تاریخی ثبت کرد.

این اثر «سالوادور موندی» یا «منجی جهان» نام دارد و تصور می‌شود توسط «لئوناردو داوینچی» هنرمند نامدار ایتالیایی کشیده شده، یعنی قدمتی پانصدساله دارد. این نقاشی عیسی مسیح را با چهره‌ای آرام و خونسرد در حالی نشان می‌دهد که یکی از دست‌های خود را بالاگرفته است. درگذشته شک و تردیدهایی درباره اصالت سالوادر موندی وجود داشت و به عقیده برخی از کارشناسان هنری این اثر توسط یکی از شاگردان لئوناردو داوینچی کشیده شده است. به همین دلیل ارزش مادی زیادی نداشت و پنجاه سال پیش در یک حراجی در لندن به فقط مبلغ شصت میلیون دلار فروخته شد. اما پس از تأیید اصالت نقاشی توسط کارشناسان حراج خانه کریستی، شرایط تغییر کرد و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین کشفیات هنری قرن بیستم معرفی شد.

این نقاشی چهار سال پیش توسط یک کلکسیونر روس به مبلغ ۱۲۷ میلیون دلار خریداری شد، البته آن معامله خصوصی بود. حراج خانه کریستی با ابراز شادی از فروش این شاهکار هنری به مبلغ چهار و صد و پنجاه میلیون دلار، از افشای هویت خریدار خودداری کرد. این بیشترین مبلغی است که تاکنون برای یک اثر هنری در جهان پرداخت‌شده و از این نظر رکوردی تاریخی محسوب می‌شود.

لئوناردو داوینچی از بزرگ‌ترین هنرمندان جهان است که نقش مهمی در شکل‌گیری جنبش رنسانس در اروپا داشت و آثار مشهوری را خلق کرد. سالوادور موندی یکی از بیست نقاشی است که از این هنرمند صاحب سبک باقی‌مانده است. 

آخرین ویرایش در %ق ظ، %14 %316 %1396 ساعت %10:%آذر