معرفی برندگان جوایز گلدن گلوب 2018

19 دی 1396
75th Golden Globe Awards 75th Golden Globe Awards

لشگر مشکی پوشان هالیوود!

هفتاد و پنجمین دوره جوایز گلدن گلوب با معرفی برندگان و اهدای جایزه بهترین فیلم درام به «سه بیلبورد بیرون ابینگ» به پایان راه رسید.

در هفتاد و پنجمین جایزه بهترین کارگردانی در حضور ریدلی اسکات، استیون اسپیلبرگ و کریستوفر نولان به گیرمو دل تورو اهدا شد. البته درنهایت جایزه برتر مراسم را فیلم «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری» از آن خود کرد. جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی نیز به فیلم «لیدی برد» به کارگردانی گرتا گرویگ اهدا شد. گرویگ با فیلم «لیدی برد» نخستین بار در جایگاه کارگردان قرار گرفت. شگفت این‌که گرتا گرویگ علیرغم کارگردانی فیلم برنده جایزه بخش موزیکال یا کمدی در میان نامزدهای بهترین کارگردانی جایی پیدا نکرده بود.  همین موضوع در فضای مجازی با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد و دوباره موضوع نادیده گرفتن زنان در جایگاه فیلم‌ساز را پررنگ کرد.

در شب جوایز سینمایی گلدن گلوب ستاره‌های سینما به نشانه اعتراض به سوءاستفاده از زنان در صنعت سرگرمی سیاه پوشیدند و خواستار پایان دادن به تبعیض و آزار جنسی زنان شدند. ست میرز مجری این دوره از مراسم گلدن گلوب نیز درنگ نکرد و در همان آغاز کار با شوخی به حاضرین گفت: «عصربه‌خیر خانم‌ها و باقیمانده آقایان. به سال ۲۰۱۸ رسیدیم و مصرف ماری‌جوانا قانونی شد اما آزار جنسی دیگر غیرقانونی است.» او در ادامه به شوخی گفت: «نامزدهای مرد جایزه گلدن گلوب امشب برای نخستین بار در سه ماه گذشته، از شنیدن نامشان با صدای بلند نمی‌ترسند.»

در چنین فضایی سریال «سرگذشت ندیمه» درباره بهره‌کشی از زنان در آینده‌ای ناخوشایند جایزه بهترین سریال درام را از آن خود کرد. الیزابت ماس نیز برای بازی نقش اصلی این سریال جایزه بهترین بازیگر زن در سریالی درام را دریافت کرد و هنگام دریافت جایزه گفت: «این جایزه را به زنان شجاعی تقدیم می‌کنم که علیه بی‌عدالتی لب به سخن گشودند و برای برابری و آزادی مبارزه می‌کنند.»

پیام‌هایی ازاین‌دست در مراسم گلدن گلوب زیاد شنیده شد. نیکول کیدمن برنده جایزه بهترین بازیگر زن در سریالی کوتاه یا فیلمی تلویزیونی هم از فرصت استفاده کرد و از مادرش برای فعالیت درزمینهٔ حقوق زنان تشکر کرد و گفت: «دستاوردهای من به او تعلق دارد.» لارا درن همبازی نیکول کیدمن در سریال کوتاه «کوچک دروغ‌های بزرگ» نیز هنگام دریافت جایزه از افرادی که به رسوا کردن هاروی واینستین کمک کردند، قدردانی کرد.

البته مشکلات هالیوود به موضوع آزار جنسی زنان محدود نیست و در شب مراسم گلدن گلوب تبعیض نژادی نیز بار دیگر مطرح شد. استرلینگ کی براون نخستین بازیگر سیاه‌پوست برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در سریالی درام هنگام دریافت جایزه از سازنده سریال «این ما هستیم» تشکر کرد و گفت: «درزمانی که اقلیت‌های نژادی در تلویزیون نادیده گرفته می‌شوند تو برای یک سیاه‌پوست نقش اصلی را در نظر گرفتی.»

در بخشی از این مراسم کرک داگلاس ستاره ۱۰۱ ساله سینمای آمریکا همراه با عروسش کاترین زتا جونز برای معرفی برنده جایزه بهترین فیلم‌نامه روی صحنه رفت و مورد تشویق حاضران قرار گرفت. پخش کلیپی از مهم‌ترین آثار داگلاس مانند «اسپارتاکوس»‌ و تقدیر از او برای به کار بازگرداندن افرادی که روزگاری در فهرست سیاه هالیوود قرار داشتند، بخش دیگری از این مراسم بود.

بخش جوایز سینمایی

بهترین فیلم درام«سه بیلبورد بیرون  ابینگ، میزوری»

بهترین فیلم موزیکال یا کمدی: «لیدی برد»

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: «در محاق» (In the Fade) به کارگردانی فاتح آکین از آلمان

بهترین انیمیشن: «کوکو»

بهترین کارگردان: گیرمو دل تورو برای کارگردانی «شکل آب»

بهترین فیلم‌نامه: «سه بیلبورد بیرون از ابینگ، میزوری»

بهترین بازیگر مرد در فیلمی درام:‌ گری اولدمن در «تاریک‌ترین ساعت»

بهترین بازیگر زن در فیلمی درام: فرانسیس مک‌دورمند در «سه بیلبورد بیرون  ابینگ، میزوری»

بهترین بازیگر مرد در فیلمی موزیکال یا کمدی: جیمز فرانکو در «هنرمند فاجعه»

بهترین بازیگر زن در فیلمی موزیکال یا کمدی:‌ سیرشا رونان در «لیدی برد»

بهترین بازیگر زن نقش مکمل در فیلم سینمایی: آلیسون جنی در «من، تونیا»

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل در فیلم سینمایی:‌ سم راکول در «سه بیلبورد بیرون ابینگ،‌ میزوری»

بهترین موسیقی متن: الکساندر دسپلت برای موسیقی متن فیلم «شکل آب»

بهترین ترانه: آهنگ «این من هستم» در فیلم موزیکال «برترین شومن»

بخش جوایز تلویزیونی

بهترین سریال درام:«سرگذشت ندیمه»

بهترین سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی: «کوچک دروغ‌های بزرگ»

بهترین سریال کمدی:  «The Marvelous Mrs. Maisel»

بهترین بازیگر مرد در سریالی موزیکال یا کمدی: عزیز انصاری در «همه‌کاره و هیچ‌کاره» (Master of None)

بهترین بازیگر زن در سریالی موزیکال یا کمدی: راشل برازناهان در «The Marvelous Mrs. Maisel»

بهترین بازیگر زن در سریالی درام: الیزابت ماس در «سرگذشت ندیمه»

بهترین بازیگر مرد در سریالی درام: استرلینگ کی براون در «این ما هستیم»

بهترین بازیگر مرد در سریالی کوتاه یا فیلمی تلویزیونی: ایوان مک‌گرگور در «فارگو»

بهترین بازیگر زن در سریالی کوتاه یا فیلمی تلویزیونی: نیکول کیدمن در سریال «کوچک دروغ‌های بزرگ»

بهترین بازیگر مرد نقش مکمل در سریال یا فیلمی تلویزیونی: الکساندر اسکارشگرد در «کوچک دروغ‌های بزرگ»

بهترین بازیگر زن نقش مکمل در سریال یا فیلمی تلویزیونی: لارا درن در «کوچک دروغ‌های بزرگ»

 

شگفت‌زده‌ها و ناکامان جوایز گلدن گلوب

هفتادوپنجمین دوره جوایز سینمایی و تلویزیونی گلدن گلوب نیز طبق روال گذشته با شگفتی‌هایی همراه بود.

به گزارش ورایتی،‌ از بزرگ‌ترین ناکامان جوایز گلدن گلوب 2018، «پُست» جدیدترین ساخته سینمایی «استیون اسپیلبرگ» بود که با نامزدی در شش شاخه از شانس بالایی در این رویداد سینمایی برخوردار بود اما درنهایت نتوانست هیچ جایزه‌ای کسب کند و دست‌خالی مراسم را ترک کرد.

ترکیب «اسپیلبرگ»، «تام هنکس» و «مریل استریپ» در فیلم «پُست»، ترکیبی شکست‌ناپذیر به نظر می‌رسید اما درنهایت انجمن مطبوعات خارجی هالیوود فرصت درخشش را به سایر فیلم‌ها و سینماگران دادند. این فیلم که در جوایز سالانه هیئت ملی نقد آمریکا، جایزه بهترین فیلم و بازیگر مرد و زن سال را به خود اختصاص داده بود، روایتگر داستان واقعی «بن بردلی» دبیر نشریه واشنگتن‌پست با بازی «تام هنکس» و یک ناشر به نام «کترین گراهام» با نقش‌آفرینی «مریل استریپ» است که دولت آمریکا را به سبب گزارش دادن مجموعه‌ای از اسناد بحث‌برانگیز در سال ۱۹۷۱ به چالش کشیدند.

«برو بیرون» ساخته «جردن پیل» که از نگاه دو سایت معتبر «سایت‌اند ساوند» و «راتن تومیتوز» در رتبه نخست برترین فیلم‌های سال 2017 قرارگرفته و در فصل جوایز سینمایی نیز حضور موفقی داشته نیز توانست در جوایز گلدن گلوب به توفیقی دست یابد. دیگر فیلم پرامیدی که جوایز گلدن گلوب را دست‌خالی ترک کرد، «دانکرک» درام جنگی ساخته «کریستوفر نولان» بود. این فیلم باوجود فیلم‌برداری و کارگردانی چشمگیر، رقابت را به فیلم‌هایی با داستان‌های کوچک‌تر و شخصی‌تر چون «لیدی برد» و «سه بیلبورد» واگذار کرد.

«دانکرک» با بازی «تام هاردی» و «مارک رایلنس» داستان عملیات نجات معجزه‌آسای نیروهای انگلیسی و متفقین از بندر «دانکرک» فرانسه در سال ۱۹۴۰ را روایت می‌کند. فیلمی که علی‌رغم تحسین منتقدین نتوانست توجه جوایز گلدن گلوب را جلب کند؛ «مرا به نامت صدا کن» به کارگردانی «لوکا گوادانینو» بود و «تیموثی شلمی» و «آرمی هامر» نیز هر دو شاخه‌های بازیگری و در رقابت با «گری اُلدمن» و «سام راکول» شکست خوردند.

در بخش تلویزیونی نیز اعطای جایزه بازیگری به «عزیز انصاری» (استاد هیچ) و «راشل براسنان» (خانم میزل شگفت‌انگیز)، بازیگران تازه‌کار که برای اولین بار نامزد جایزه گلدن گلوب شده بودند از مواردی بود که تعجب بسیاری را برانگیخت.

آخرین ویرایش در %ب ظ، %07 %395 %1396 ساعت %12:%بهمن