تجلیل از آریان منوشکین، هنرمند برجسته تئاتر فرانسه در آلمان

15 شهریور 1396
آریان منوشکین آریان منوشکین

آریان منوشکین، یکی از بزرگ‌ترین هنرمندان تئاتر فرانسه، اخیراً در فرانکفورت، جایزه گوته را دریافت کرد.

آریان منوشکین، یکی از مهم‌ترین کارگردان‌های تئاتر فرانسه، اخیراً در فرانکفورت جایزه گوته سال ۲۰۱۷ را دریافت کرد. منوشکین، بانوی ۷۸ ساله تئاتر فرانسه، از نیم‌قرن پیش مدیریت «تئاتر دو سولی» را به عهده دارد؛ یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های هنر تئاتر در فرانسه که هم اعتبار هنری و هم تعهد سیاسی آن زبانزد همگان است.

خانم منوشکین تئاتر سولی را در سال ۱۹۶۴ به همراه عده‌ای از هنرمندان تئاتر با شور و شوق فراوان و بر پایه‌هایی دموکراتیک بنیاد گذاشت. شهر فرانکفورت جایزه بزرگ خود را به نام «یوهان ولفگانگ گوته» به خاطر نقش برجسته منوشکین درصحنه تئاتر بین‌المللی به او اهدا می‌کند. خانم منوشکین که در حال حاضر در ژاپن اقامت دارد، در مراسم اعطای جایزه حضور نداشت و پیامی ویدیویی به مراسم در کلیسای پاولوس فرستاد.

جایزه گوته از ۱۹۲۷ تاکنون هرسال در روز ۲۸ اوت، زادروز شاعر بزرگ آلمان، به یک چهره بزرگ فرهنگی اهدا می‌شود. این جایزه نقدی است و ۵۰ هزار یورو ارزش دارد.

یکی از آخرین کارهای صحنه‌ای آریان منوشکین، اجرای نمایش آنا کارنینا، بر پایه رمان معروف لئو تولستوی بود. در این نمایش که در ژوئن ۲۰۱۶ در پاریس به روی صحنه رفت، گلشیفته فراهانی، نقش اصلی آن را ایفا می‌کرد.

آخرین ویرایش در %ب ظ، %01 %660 %1396 ساعت %18:%آذر